Close search

Obávaná pracovní rizika: Kterých rozhodnutí většina profesionálů nelitovala?

pixabay Zdroj: pixabay

Budování profesní kariéry trvá dlouhé roky a během této cesty se lidé setkají s mnohými problémy a překážkami, které musejí překonat. Někdy se ale vlivem situace nebo vývojem vlastní osobnosti rozhodnou pro celkem riskantní čin. Podle některých vedoucích pracovníků ale existují rizika, která se v budoucnu mohou vyplatit.

Ať už se jedná o změnu společnosti, nebo dokonce pole působení, na určitá rizika během svého kariérní růstu narazí každý. Společnost Zety působící na poli kariérního poradenství, zveřejnila průzkum, kterého se zúčastnilo tisíc vedoucích pracovníků. Většina z nich uvedla, že nelitovala rizik, které bylo v určité chvíli kariéry nutné podstoupit. Každá situace se samozřejmě liší a předtím, než se pustí do přelomových rozhodnutí, by jedinec vždy měl pečlivě zvážit všechny klady a zápory. Přesto mnozí zkušení profesionálové uvedli, že přece jenom existovalo několik riskantních kroků, které udělali a nikdy toho nelitovali.

Odchod z práce

Podle výzkumu společnosti celých 56 procent dotázaných nikdy nelitovalo toho, že opustili zaměstnání, které jim nevyhovovalo. Strach z nového a obavy, že změna zaměstnání nepřinese vytoužené zlepšení a může jedince připravit o stálý příjem, jsou nejčastějšími důvody, proč lidé zůstávají v práci, kterou nemají rádi. Důležité ale je pamatovat na to, že nešťastný pracovník hůře pracuje, jelikož nemá motivaci dosahovat dobrých výsledků, což v horším případě může vést až k výpovědi. Tato změna je sice velice riskantní, avšak život je dost krátký na to strávit jej v zaměstnání, které jedinci nepřináší radost ani uspokojení.

Změna oboru

Jakákoliv změna v životě je většinou krokem do neznáma, protože není v lidských silách naplánovat a uspořádat veškeré dění kolem sebe. S touto skutečností se opět zcela běžně pojí strach, jelikož se může stát, že zásadní rozhodnutí nepřinese vytoužený výsledek. Ve výsledku ale může být mnohem riskantnější, když odmítnete vývoj a budete vytrvávat na tom stejném a bezpečném místě.

Přechod do nového oboru je náročný proces nejenom proto, že nejspíš nebudete mít žádné předchozí zkušenosti, které by vám pomohly si rychle najít práci na úrovni vašeho předešlého zaměstnání, ale také si budete muset zcela od nuly vybudovat kontakty a svoji vlastní reputaci. Podle výzkumu společnosti Zety ale 41 procent lidí nelitovalo, že změnilo svůj obor, jelikož se po dlouhé době začali věnovat tomu, po čem opravdu toužili.

Neutuchající konflikt

Problémy na pracovišti jsou součástí místního ekosystému a nikdy bohužel nebude možné se jim zcela vyhnout. Ve chvíli, kdy se lidé s rozdílnými postoji, motivací, vzděláním i zázemím snaží o spolupráci, dříve nebo později nastane komplikovaná situace, která může vést ke konfliktu. Tento proces je zcela přirozený a většinou je možné jakýkoliv problém vyřešit, pokud se o něm na pracovišti otevřeně mluví. A tady přichází další riziko, kterého se mnozí zaměstnanci ve své společnosti obávají.

Otevřít ožehavé téma a snažit se s kolegy a nadřízenými hledat jeho řešení, nemusí být jednoduché. Někdy se může stát, že se jedinci, který se o problému zmíní, nedostane zasloužené podpory. Každá potíž má ale své řešení a čím déle se odkládá, tím horší následky může mít. Mnozí vysoce postavení pracovníci v průzkumu uvedli, že nelitovali svého rozhodnutí otevřeně promluvit o problémech na pracovišti. Hledání východiska sice nemusí být jednoduché, přesto je nejhorším možným řešením problém ignorovat.

NA MOŽNÁ RIZIKA V KARIÉŘE SE PODÍVEJTE DO FOTOGALERIE:

Nejčtenější články