Close search

První žena na Mount Everestu Džunko Tabei se nezalekla ničeho. Celý život bojovala za lepší svět

cs.wikipedia.org Zdroj: cs.wikipedia.org

Jako první žena v historii pokořila nejvyšší hory osmi kontinentů. Hory se staly její celoživotní vášní. Postupně zdolávala nejvyšší vrcholy různých zemí, v roce 2013 došlo i na Sněžku. Aktivně se věnovala ekologické problematice. Hned tak nic ani nikdo ji v životě nedokázal zastavit, až na rakovinu. Podlehla jí přesně před třemi lety, 20. října 2016.

V horách zmizely komplexy

Narodila se 22. září 1939 do tradiční japonské rodiny. Chytrá a učenlivá dívka měla rebelskou povahu. Odmítala podřadnou funkci japonských žen i zkostnatělý školský systém. Protože nezapadala, trpěla komplexy a pocity méněcennosti. Od těch utíkala právě do hor.

„Tady jsem konečně mohla být sama sebou. Kolem jen mráz, sníh, slunce a já. Byl to neskutečný pocit,“ líčila svůj vztah k horám mnohem později.

V sedmdesátých letech byla rodačka z Fukušimy jednou z nejlepších horolezkyň na světě. Zakladatelka ženského horolezeckého oddílu v Japonsku se stala také hlavní hybnou silou, která dala vznik ryze ženské expedici na Mount Everest.

V době, kdy nejvyšší hora světa nebyla pokořena jedinou ženou, odjela po tvrdém tréninku skupina asi patnácti japonských žen do Káthmándú, aby se vydaly na vrchol světa trasou prvních horolezců Edmunda Hillaryho a šerpy Tenzinga Norgaye.

Nevzdala to

V druhém výškovém táboře Mount Everestu smetla Džunko, tehdy matku tříleté dcery, lavina. Džunko na několik minut ztratila vědomí. I přes zranění se rozhodla pokračovat ve výstupu. To se jí podařilo.

16. května stanula na vrcholu jako první žena v historii (samozřejmě za použití kyslíkové masky). Jen o několik dnů později se na vrchol dostala i Tibeťanka Phanthog, která šla na rozdíl od Japonky ze severní strany. Třetí ženou na vrcholu Everestu byla Polka Wanda Rutkiewicz v roce 1978.

„Neměla jsem tušení, že budu muset něčemu takovému čelit, přestože jsem si o výpravách na Mount Everest přečetla veškeré dostupné materiály,“ popisovala s odstupem času svůj výstup Džunko.

Koruna světa i česká Sněžka

V červnu 1992 se Džunko Tabei podařilo zdolat nejvyšší horu Oceánie, aby se stala první ženou, která stanula na nejvyšších vrcholech všech sedmi kontinentů. Dokončila sérii Koruna světa – Seven Summits.

V horolezectví pokračovala dál. 6. srpna 2013 podnikla i se svým manželem, také horolezcem, výstup na Sněžku. Na svůj seznam zdolaných hor si ji připsala jako 63. nejvyšší národní horu.

Láska k horám přivedla Džunko i na univerzitu, kde získala doktorát v oboru životního prostředí. Aktivně bojovala za udržení křehkého prostředí hor, věnovala se problémům s odpadem v horách i ekologické výchově.

Do jejího snažení zasáhla rakovina žaludku. Se zhoubnou nemocí zápasila o život čtyři roky. Ještě v červenci 2016 podnikla se studenty z Fukušimy, zasažené zemětřesením a tsunami v roce 2011, výpravu na horu Fudži. 20. října 2016 pak nemoci podlehla.

PODÍVEJTE SE NA SLAVNOU HOROLEZKYNI DO FOTOGALERIE:

Nejčtenější články