Close search

Pouliční nepokoje kvůli módě: Nadrozměrný styl s názvem zoot suit si vyžádal stovky zraněných

Wikimedia Commons/John Ferrell, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/John Ferrell, Public domain

Zoot suit se objevily na přelomu 30. a 40. let jako módní výstřelek fanoušků swingu, kterým se prý v nadrozměrném oblečení lépe tancovalo. Brzo se ale stali terčem až přehnané nenávisti. Ta v červnu 1943 přerostla do deset dnů trvajících pouličních nepokojů.

Na tom stylu je všechno něco extra - příliš dlouhé sako s ještě delšími rukávy a nadrozměrnými ramenními vycpávkami, široké kalhoty, ovšem u pasu zúžené. Krejčí spotřeboval snad dvojnásobek látky, než kdyby pracoval jen na klasickém obleku.

Jeden z nejzvláštnějších stylů minulého století si to ale vyžadoval. A ještě nebylo všemu konec. Kdo měl, frajersky si nasadil buřinku a extra dlouhý řetěz ke klíčům se mu pohupoval od pásku až proklatě nízko.

Harlem žije zoot

Historici se nemůžou shodnout v tom, kde se zoot suit zrodil. Dokonce přetrvávají dohady i o to, jestli je slovo zoot opravdu slangový výraz pro oblek (suit) a používá se jenom proto, že dohromady zní pojem zoot suit chytlavě.

Jedno je ale jisté, na přelomu 30. a 40. let se zařadil do šatníků fanoušků swingu, kteří se v něm producírovali nejen v tanečních sálech, ale také stavěli své nadrozměrné oblečení na obdiv v ulicích. Nejvyšší koncentraci měli v Harlemu, zoot suit se pojil zejména s afroamerickou komunitou, ale pronikl také k hispánské nebo italské menšině.

Zoot suit se rozšířil do velkých měst jako New York, Detroit, Chicago, San Diego a nový styl zaplavil téměř celé Spojené státy americké. Svou drzostí a okázalostí byl pak logicky terčem konzervativní společnosti. K tomu se ve čtyřicátých letech přidaly dvě okolnosti, které zapálily pověstný sud se střelným prachem.

Stylové války

Čtyřicátá léta byla ve znamení nedostatku různých druhů zboží, třeba některých potravin, ale dotklo se to i produkce látek, které se měly využívat hlavně pro armádní účely. Když se někdo objevil na veřejnosti v nadrozměrném zoot suit, byl považovaný doslova za člověka pohrdajícího potřebami vlasti.

Pak už stačily roztržky mezi námořníky a mladými muži, jenž prý patřili k nějakému gangu v zoot suits, které 3. června 1943 vyústili v deset dnů trvající nepokoje. Hned následující den totiž dvě stovky mariňáků vyrazili do ulic Los Angeles a nejen že zmlátili na počkání každého v příliš velkém obleku, ale také z nich servali šaty a spálili je přímo před jejich zraky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený antispraytan (@antispraytan),

K davu se připojili i běžní lidé a začal hon. Lidé byli vytahování z kin, barů nebo aut. Objevily se dokonce snahy radnice zakázat tento typ oblečení na území Los Angeles, jako znak příslušníků gangů.

Situace se trochu zklidnila 8. června, když příslušníci armády dostali rozkaz vrátit se na kasárna a zůstat tam. Bez jejich přítomnosti v ulicích vlna bažící po látce a krvi opadla. A i když se tyto spory rozšířily také do dalších amerických měst, už to nemělo dlouhého trvání.

Některé nadrozměrné prvky zoot suit, jen v o něco kratším provedení, se propracovaly i do šatníků běžných Američanů. A u fanoušků swingu jsou povinností dodnes.

Víc o zoot suit se dozvíte v GALERII:

Zdroje: stylesurfin.cz,  History Workshop Journal. Vol. 18

Nejčtenější články