Close search

Bizarní exponáty: Kurátoři zavřených muzeí válčí na internetu o nejpodivnější trofej

Twitter/Německé historické muzeum Zdroj: Twitter/Německé historické muzeum

Pandemie koronaviru udrží muzea ještě nějakou dobu zavřená. Jejich kurátoři ale nezahálejí a kromě online prezentací sbírek si dělají na Twittru radost malou "válkou" o to, kdo má v depozitáři šílenější kousek. Objevila se třeba zachovalá maska z dob morové pandemie. Dnes vysoce aktuální kousek.

Úvodní výkop provedlo minulý týden na Twittru Yorkshirské muzeum pod hashtagem #curatorbattle, sdílením obrázku vlasového drdolu, získaného z římské hrobky datované do 3. nebo 4. století.

Od té doby se zapojily desítky institucí z celého světa a vznikla pozoruhodná série věcí, které takto pohromadě patrně ještě nikdo neviděl.

Je libo prst nebo zub?

Z exemplářů seřazených pod hashtagem #curatorbattle někdy přechází mráz po zádech. Bizarní a strašidelné hračky, podivně vycpaná zvířátka, zamrznuté prsty, morová maska vhodná do jakékoliv pandemie, nebo amulety, o kterých se věřilo, že pomáhají. Jako je třeba zub z mrtvého muže, který se dával dětem, jimž zuby rostly a trápily je bolesti. Mít tohle na krku, asi si dítě dobře rozmyslí, jestli rodičům přizná, že v puse není něco v pořádku.

Zajímavé je také vidět, jaký byl v minulosti přístup k dětským panenkám. Některé z výběru jsou víc strašidelné než uklidňující.

Nedejte se odstrašit

Internetová válka je fajn způsob jak nejen oživit zájem návštěvníků, kteří zatím sedí doma, ale také ukázat méně známé exponáty a díky jejich bizarnosti přilákat pozornost. A navíc to dokazuje, že kurátoři nejsou jen nudní patroni, ale mají smysl pro humor.

Některé kousky jsou nejen podivné, ale i natolik odpudivé, že v diskusích pod obrázky zaznívají položertem pronášené komentáře, že tyto exponáty jsou důvodem, proč nechodit do muzeí. Samozřejmě, opak je pravdou. Ale do té doby, než budou muzea otevřená, virtuální náhrada není tak špatná volba.

Na výběr z podivných exponátů se můžete podívat do GALERIE:

Nejčtenější články