Close search

Křížení nohou a další zlozvyky, kterými škodíme svému tělu

pixabay Zdroj: pixabay

Většina z nás má nějaký zlozvyk, ale hodně lidí si neuvědomuje, jak může uškodit svému tělu, když mu opakovaně podléhá. Tím nejmenším zlem je vada na kráse, v případě zjizvené tváře, ale co když mají některé zlozvyky přímo nedozírné následky? To už stojí za úvahu se jich zbavit.

Křížení nohou

Vypadá to sice hezky a elegantně, ale sedět nohu přes nohu není vůbec zdravé. Hlavně ženy, které tak sedí, by měly myslet na to, že křížení nohou může způsobovat křečové žíly, vysoký krevní tlak, nebo bolesti v kříži. Když si hodíte nožku přes nožku, zatěžujete tak jednu stranu pánve víc než druhou, takže dochází ke skolióze páteře. Když zkřížíte při sezení nohy, zamezujete tím správnému proudění krve z dolních končetin, což způsobuje křečové žíly. Lékaři radí, že správně by se mělo sedět nohama vedle sebe, kolena by měla být ohnuta do pravého úhlu a záda by se měla opírat o židli celou plochou. Pokud si křížení nohou nemůžete odpustit, zkuste si pomalu odvykávat tím, že budete takto sedět max. 15 min denně a budete se mezi sezením i pravidelně procházet.

Kousání nehtů

Nejenže je to velice neestetické, jak pro okolí, tak i potom pro vás, protože o krásných a upravených nehtech se vám může jenom zdát. Kousání nehtů je zaprvé nehygienické a za druhé i škodlivé vašemu tělu. Jen si vzpomeňte na co všechno jste sahaly než jste si začaly kousat nehty. Tolik bakterií, které se díky tomu dostanou do vaší ústní sliznice. Kousáním také riskujete nehtová onemocnění - nejčastěji plísně. Do narušeného nehtu se snáze dostanou bakterie a problém může být na světě. Častým kousáním nehtů také vystavujete riziku své zuby. Nehet je velice tvrdý pro naše zuby, tudíž se vám po čase může narušit zubní sklovina. Pokud se zlozvyku nemůžete zbavit, zajděte za odborníkem, který vám pomůže se zlozvyku zbavit.

Kousání vnitřní strany tváří

Kousání vnitřní strany tváří je zlozvyk velmi nebezpečný. Tím, že narušujete stále dokola sliznici tváře, může jednoho dne tělo vyvinout obranné mechanismy, které změní strukturu dané tkáně. Po několika letech tak může dojít ke změně buněk, které tkáň tvoří a to může zapříčinit vznik půdy vhodné pro rozvinutí rakoviny. Nehledě na to, že častým narušováním sliznice tváří si koledujete o infekce, afty, a vřídky.

Mačkání pupínků

Známe to všechny, objeví se nám pupínek na obličeji a okamžitě máme tendenci se ho nekompromisně zbavit. Jsou ale také ženy, které se hnípáním uklidňují, podobně jako si některé koušou nehty a rty. Zanícený pupínek není nic jiného než bakterie ucpaná v póru, tím, že se snažíte pupínek vymáčknout, ve skutečnosti zatlačujete bakterii ještě hlouběji. Tím vznikají cysty a hluboké bolavé pupínky. “Roznípaný” obličej rozhodně není nic pěkného a kromě toho si způsobujete jizvy a flíčky, kterých se jen obtížně zbavuje. Hloubkové čištění raději nechte na kosmetičce. Domácím mačkáním si jen koledujete o záněty a celkové zhoršení stavu vaší pokožky.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu