Close search

Kontrolujete partnerovi mobil? Je to cesta do pekel, říká odbornice na vztahy

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Máte někdy nutkání v nestřeženém okamžiku nakouknout do partnerova mobilu? Jen tak pro informaci, abyste věděli, s kým si píše a volá. Odborníci radí, nedělejte to. Nejenže se můžete dozvědět, co vlastně ani nechcete zjistit, ale přímo ohrožujete důvěru ve vztahu.

Věděli jste, že až devadesát procent žen přiznalo, že někdy nakouklo do partnerova mobilu? U mužů je toto číslo o něco nižší. Otázkou je, zda partnerkám mobil nekontrolují, nebo to jen nepřiznají. Na jednom se ale jistě shodneme všichni. Je to nedůstojné a podkopává to důvěru ve vztahu. "Existují páry, které se dopředu dohodnou, že si navzájem mobil občas půjčí. Tady je to otázka dohody. Pokud ale nahlížíte do partnerova mobilu tajně, koledujete si o průšvih. I tady totiž platí známá pravda, kdo se moc ptá, moc se dozví. A často si i své domněnky špatně vysvětlí," říká vztahová koučka Martina Skácelová.

Odhalím nevěru

Ujasněte si, co vlastně hledáte. Jaké má váš přítel nebo manžel kamarády asi ne. Dopředu si už zahráváte s myšlenkou, že odhalíte nevěru. Jenže, chcete si vaši domněnku tímhle nedůstojným způsobem opravdu potvrdit? A když zjistíte, že něco nehraje, co hodláte udělat dál? Ztropit scénu? "Pokud máte podezření, že váš partner má bokovku, měli byste si s ním o všem v klidu promluvit. Narovinu říci, co vás trápí a co ve vás vyvolává pocit, že je vám nevěrný. Pokud to nestačí, můžete najít odbornou pomoc," radí koučka Skácelová.

Byl jsi úžasný

Často se podle odborníků rovněž stává, že si tajně přečtené zprávy špatně vyložíte. Esemesky typu "Bylo to fajn, ráda jsem tě viděla" nebo i silnější kalibr "Byl jsi skvělý" nemusejí nutně znamenat, že váš partner "ujel". "Mohou to být klidně zprávy od kolegů z práce, které se váží k nějakému projektu, nebo jen zhodnocení pracovní nebo přátelské schůzky. A stává se to poměrně často. Osočený partner pak neví, která bije. A cítí se právem ukřivděný. Důvěra ve vztahu je tak na dlouho nalomená. Může se i stát, že se vztah časem rozpadne úplně," doplňuje koučka Martina Skácelová.

Důvěra je pryč

Co vlastně vede partnery k tomu, aby narušovali svobodu toho druhého? Je to nedůvěra ve vztahu. Často se můžete bát tajemství a rozhodnete se ho prozkoumat na vlastní pěst. Pak je ale problém ve vztahu daleko hlubší, souvisí s intimitou a důvěrou, kterou jste ale právě podkopali. "Není-li pár k sobě otevřený, neumí spolu komunikovat, neřeší problémy, pak vzrůstá podezíravost a trápení. A kde není důvěra, vztah se pomalu rozpadá. Otevřený rozhovor tedy vidím jako jediné přijatelné řešení," dodává vztahová koučka.

Nedělej jinému, co sám nechceš

Než se vrhnete na špionáž prostřednictvím mobilu, položte si otázku, co byste dělali, kdyby partner kontroloval váš mobil. Asi by vás to pěkně rozhodilo. Proč to dělá? Copak mi nevěří? Jak si to vůbec může dovolit? To jsou nejčastější pocity a reakce, pokud přistihneme, jak se pro změnu nám partner hrabe v telefonu. Takže podle známého rčení, nečiňte druhému, co nechcete, aby dělal vám.

Nic tam není…

Právě jste překontrolovali zprávy i výpis hovorů a nic jste nenašli. Možná se vám ulevilo, ale jen na chvilku. Následně si totiž budete připadat jako blázni (a jako blbci) a cítit vinu, proč jste si to vlastně dovolili. Takže i s ohledem na vlastní pocity nic takového nedělejte.

Existuje omluva?

Pro prohlížení partnerova mobilu neexistuje jediná omluva. "Je to tak silný zásah do soukromí toho druhého, že je toto chování opravdu neomluvitelné. Byť žijete ve dvou, má partner právo i na svůj soukromý prostor a mezi ten právě mobil nebo i e-mail patří," vysvětluje závěrem vztahová koučka Martina Skácelová.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu