Close search

Klenoty vesmíru: Exoplanety bohaté na uhlík by mohly být tvořeny diamanty. Život na nich ale pravděpodobně není možný

Shim/ASU/Vecteezy Zdroj: Shim/ASU/Vecteezy

Vědci se pokusili napodobit prostředí na exoplanetách s vysokým podílem uhlíku a výsledek je ohromil. Dokázali totiž, že ve vesmíru můžou existovat tělesa složená z diamantů.

V posledních letech byla objevena miliardová ložiska diamantů na dně oceánů a v litosférickém podloží Země. I tyto zásoby ale blednou v porovnání s tím, co nabízí vesmír.

Diamanty jsou vesmírné

Planety v naší sluneční soustavě vznikly ze stejného oblaku plynu, takže jejich složení je podobné. Stejně jako Země, kterou tvoří hlavně křemičitany a oxidy, mají nižší poměr uhlíku ke kyslíku.

Nová studie naznačuje, že exoplanety, tedy ty, které jsou mimo naši sluneční soustavu, a disponují naopak vysokým obsahem uhlíku, by mohly tvořit z velké části diamanty. V porovnání s tím je obsah diamantů na Zemi přibližně jen 0,001 %.

Tyto exoplanety se nepodobají ničemu v naší sluneční soustavě," říká Harrison Allen-Sutter, který vedl spojený tým vědců z Arizonské státní univerzity a Chicagské univerzity. Svá zjištění teď publikovali v The Planetary Science Journal a ve zkratce jde o to, že pokud je na exoplanetě s vyšší mírou uhlíku přítomná voda, mohl by být uhlík pod velkým tlakem přeměněn na diamanty a křemičitany.

Neobyvatelné klenoty

K tomuto závěru dospěl vědecký tým poté, co se pokusil zreprodukovat prostředí vnitřku exoplanety z karbidu, co je sloučenina uhlíku a jiného kovu nebo polokovu, pomocí tepla a vysokého tlaku. Ponořili karbid křemíku do vody, vložili ho mezi diamanty a vystavili vysokému tlaku. Poté to celé zahřáli a výsledkem byl vznik diamantů a oxidu křemičitého.

Diamantové exoplanety ale podle všeho nebudou mít podmínky pro život. Kvůli vysokému procentu uhlíku jsou příliš těžké na to, aby byly geologicky aktivní, co je obvykle ukazatel obyvatelnosti. Nedostatek geologické aktivity totiž naznačuje, že planeta nemá atmosféru vhodnou pro přežití.

Zdroje: asunow.asu.edu, iopscience.iop.org

Nejčtenější články