Close search

Čtyři druhy prokrastinace: Používáte tyto výmluvy?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Prokrastinace je zvyk jako každý jiný, bohužel zrovna tento přináší více škody, než užitku. Mnoho lidí po celém světě v dnešní době trápí tento strašák. Avšak jako každý zvyk, i prokrastinaci lze nahradit něčím jiným, aby svému nositeli pomáhala se vyvíjet a posouvat své možnosti dál. 

Silná tendence odkládat povinnosti brání mnohým lidem v úspěšném pracovním vývoji a někdy dokonce v kariérním posunu. Toto někdy až chronické nutkání splnit své úkoly později zažívají miliony lidí po celém světě a patří mezi ně i úspěšní podnikatelé. Autorky a koučky Ali Schiller a Marissa Boisvert, které pracují s vysoce vytíženými podnikateli říkají, že během mnoha let práce se již setkaly snad s každou výmluvou, kterou bylo možné vymyslet. Podle Boisvert a Schiller se ale tito lidé dělí na čtyři hlavní typy.

Stále ve stresu

Tito lidé podle kouček většinou odkládají své povinnosti tak dlouho, až se dostanou do situace, kdy mají na úkol jen minimum času. Za tím údajně stojí sklony k perfekcionismu a pokud máte málo času, pak se tímto způsobem můžete vyhnout vysokým standardům, které na sebe kladete. V takové chvíli se ale zbytečně vystavujete velkému stresu. Podle autorek může pomoci, když si jedinec místo data ukončení úkolu, stanoví přesné datum jeho začátku a bude jej dodržovat.

Falešná lenost

Mezi tyto prokrastinátory patří podle kouček většinou muži a problém bývá především v tom, že jsou na sebe příliš tvrdí.  Často se obviňují kvůli své neschopnosti pracovat a vidí za tím většinou lenost. Pravým důvodem ale mnohdy bývá únava.  Podle odborníků takovým lidem pomůže, pokud si najdou chvilku pro odpočinek, kdy se odtrhnou od práce a budou si moci vyčistit hlavu.

Snaha vyhnout se problému

Podle autorek jsou tito lidé skutečnými profesionály v zaplňování svého pracovního kalendáře. Výmluva, že jsou moc zaneprázdnění, má ale podle kouček prostě za úkol dát jim možnost vyhnout se práci, kterou dělat nechtějí. Řešením situace může být zamyšlení se nad tím, čemu se prokrastinátor vlastně chce tak silně vyhnout.

Rychlé vyhoření

Tito lidé mají podle kouček tendenci vrhnout se na nový úkol, aniž by dodělali ten starý. Vždy se nadchnou pro nový projekt, věnují mu mnoho pozornosti, ale během chvíle vyhoří a za několik týdnů je nadšení zcela opustí a dokončování povinností se stává skoro nemožné. Autorky radí, aby tito prokrastinátoři napsali veškeré své nápady k novému projektu na papír a schovali si ho, než dokončí svůj původní úkol.

O PROKRASTINACI ČTĚTE I V GALERII:

Nejčtenější články