Close search

Francie dobíhá Evropu: Připravuje zákaz vystupování divokých zvířat v cirkusech a vodních parcích

Wikimedia Commons/Photo Crafts Shop of Denver, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/Photo Crafts Shop of Denver, Public domain

Český parlament v polovině září schválil zákaz drezury divokých zvířat v cirkusech a pro potřeby veřejných vystoupení. K podobnému kroku, který rozhodně není v Evropě neobvyklý, se chystá také Francie.

Až doposud měla zákaz vystupování divokých zvířat jenom některá města. Nyní se pracuje na tom, aby to platilo pro celou zemi galského kohouta.

Nová éra Francie

Francouzská ministryně životního prostředí Barbara Pompili oznámila, že je čas, aby země otevřela novou éru, v níž už nebude mít místo využívání zvířat k zábavě. Chov medvědů, lvů, tygrů, slonů a dalších divokých zvířat v kočovných cirkusech bude v nadcházejících letech postaven mimo zákon. A to není všechno. Tři francouzské mořské parky již nebudou smět dovážet do země kosatky a delfíny, ale ani je rozmnožovat.

Nastal čas, aby pradávná fascinace těmito divokými tvory nekončila tím, že budou trávit život v zajetí,“ dodává Pompili. Zákaz se nevztahuje na zvířata v zoologických zahradách a představuje velký krok pro jejich dobré životní podmínky ve Francii. Vedle toho má totiž v příštích pěti letech skončit i chov norků pro kožešinu.

To je ale také jediné přesnější datum, které francouzská vláda stanovila. Ohledně drezury zvířat v cirkusech a vodních parcích ještě musí padnout definitivní rozhodnutí, odhad je 7 až 10 let. Týká se to přibližně 500 zvířat, která vystupují v manéžích. Zatím bylo jen přislíbeno 8 milionů euro (asi 220 milionů korun) na pomoc zaměstnancům těchto podniků při hledání nového pracovního uplatnění.

Bez klecí a drezury

V České republice se zvířatům chovaným pro zábavu ulevilo v polovině září schválením zákazu klecových chovů slepic. Společně s ním totiž poslanci odhlasovali také zákaz drezury divokých zvířat v cirkusech a pro potřeby veřejných vystoupení.

Cirkusy v dnešní době již funkci poznávací a vzdělávací neplní. Předvádění zvířat v cirkusech deformuje představy lidí o tom, jaké je přirozené chování volně žijících druhů zvířat, jaké jsou jejich přirozené mezidruhové reakce, přirozené reakce na přítomnost člověka a jaké výkony jsou taková zvířata schopna podat ve volné přírodě," píše se v Odborném stanovisku České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad k problematice chovu a drezúry volně žijících druhů zvířat v cirkusech.

Z evropských států mají v platnosti zákaz vystupování divokých zvířat Rakousko, Slovensko nebo Belgie, ale také Srbsko a Makedonie. Úplný zákaz vystupování všech zvířat v cirkusech platí v Řecku a Nizozemsku.

Zdroje: ladbible.com, denik.cz, vedcihajizvirata.cz, ČTK

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu