Close search

John Lennon: Legendární hudebník se narodil před 80 lety. Vyrůstal bez otce a s pocitem, že nikam nepatří

Flickr.com/badgreeb RECORDS, CC BY-SA Zdroj: Flickr.com/badgreeb RECORDS, CC BY-SA

John Jennon si mládežnickou náturu založenou na rebelii vůči autoritám a testování, kam až může zajít, přenesl i do dospělosti. Kde to všechno pramení?

Liverpoolský rodák pochází z rodiny obchodního námořníka Alfreda Lennona, který o syna moc zájmu neprojevoval. Nebyl doma, když se narodil, a ani později se v jeho životě nevyskytoval často. Matka Julia si pak našla dalšího partnera, ale i v nové rodině ke svému prvnímu potomkovi hledala cestu jen obtížně.

Otec na vlnách

John Winston Lennon dostal jméno podle dědečka z otcovy strany, Johna „Jacka“ Lennona, a britského politika Winstona Churchilla, který usedl do křesla premiéra poprvé v květnu 1940. John přišel na svět o několik měsíců později, 9. října. Mimochodem, toho dne Luftwaffe podnikla na Liverpool letecký útok.

Když se Alfred po několika letech vrátil z cest a chtěl se o rodinu postarat, už v ní figuroval nový muž a na cestě bylo další dítě. Neznamená to ale, že by rodina byla funkční, čas od času se Juliina sestra Mimi kvůli tomu dokonce obrátila na sociálku. Skončilo to tak, že nakonec ona dostala do péče pětiletého Johna.

Tehdy se poprvé v jeho životě výrazně objevil otec, který měl v plánu odvézt syna na Nový Zéland a začít s ním nový život. Jenže Julia mu to nechtěla dovolit. Tato situace má několik verzí, ale podle všeho dostal John na výběr, jestli chce odejít s otcem, nebo zůstat v Liverpoolu. Několikrát prý už šel s ním, ale vždy se pláčem vrátil k matce. Podruhé se Alfred objevuje na scéně až když je už John velká hvězda.

Mezi dvěma světy

John se sice octl v klidném prostředí, kde dostal všechnu potřebnou péči a lásku, ale stejně to v něm neklidně pobublávalo a vyrostl z něj kluk, před kterým ostatní rodiče varují své potomky. Později přiznal, že dělal všechno pro to, aby svým vrstevníkům za každou cenu nějakým způsobem narušil domovy, protože cítil, že ten, ve kterém žije on sám, není jeho opravdový domov. Ostatním záviděl, neboť sám nikam nepatřil.

Zpětně také našel pochopení pro svou matku. „Nedokázala si poradit se životem. Byla nejmladší z rodiny a měla manžela, který utekl na moře. Pokračovala válka a ona si se mnou nevěděla dát rady. Proto jsem nakonec žil u její starší sestry," vzpomíná Lennon.

Julia ale nakonec byla ta osoba, která ho postrčila správným směrem. Jednak se v Johnově náhradní rodině poslouchal ruský velikán Petr Iljič Čajkovskij, zatímco matka dávala přednost modernějšímu britskému hudebníkovi s pseudonymem Lonnie Donegan, jehož skiffle - styl na pomezí folku, jazzu a blues - John později adoptoval. Mimi také neměla pochopení pro jeho hudební pokusy. A když mu Julia v roce 1956 koupila první kytaru, Mimi tajně doufala, že z toho vyroste a tvrdila, že se hudbou nikdy neuživí.

John Lennon v ráži

Julia v červenci 1958 umírá, když ji po návštěvě u Johna srazí rychle jedoucí policejní auto. Mladý muž se ještě víc vymkne zpod kontroly. Pije, dostává se do potyček, ale trauma ze ztráty matky ne a ne odejít. Z mírně problémového, ale také bezstarostného, pohodového a zábavného kluka se stal popudlivý mladý muž, který se podle učitelů přestal snažit a plýtvá energii nesprávným směrem. A byť byl nadaný, už na střední škole hodně kreslil, psal a vydával dokonce vlastní noviny, studium na Liverpool College of Art nakonec nedokončil.

To už ale byli na světě Quarrymen, které založil v polovině 50. let a pojmenoval je podle své střední školy Quarry Bank High School. John na jednom z vystoupení požádal jistého kamaráda, jestli by nechtěl hrát s ním. Šlo o jednoho z nejdůležitějších lidí v jeho životě, nejen hudebně, ale také lidsky. Tím kamarádem totiž byl Paul McCartney, který také přišel o matku v mladém věku.

McCartney k nim pak dotáhl svého kamaráda Georga Harrisona a z Quarrymen se pomalu stávají Beatles. Ale to už je jiný příběh.

Zdroje: theguardian.com, wikipedia.org

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu