Close search

Farma mrtvých: Forenzní patology zaskočila neobvyklá návštěva. Na půlnoční svačinu k nim chodí kočky

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Kočky jsou sice roztomilé, často i přítulné a mazlivé, ale mají také temnou stránku. Že vám domů nosí mrtvé myši, je to nejmenší.

Asi si někdy říkáte, co se opravdu honí kočičí hlavou za těmi neproniknutelnými kukadly, kterými vás dokáže pozorovat opravdu upřeně. Možná myslí na jídlo. Ale jinak, než byste předpokládali.

Zvíře při chuti

Ano, vaši mazlíčci vás sežerou, až zemřete, a možná o něco dříve, než je to příjemné,“ cituje magazín BuzzFeedNews forenzní antropoložku Carolyn Rando. Zaměřila se na několik případů, v nichž se po smrti majitelů pustila domácí zvířata do jejich chladnoucích těl. Ne vždy šlo o hlad. Prostě jen měla tu možnost.

Rando připomíná studii z roku 1994, podle níž se jeden pes pustil do své paní, která opilá ztratila vědomí, ale ještě nebyla mrtvá.

Když zemřete, zvíře je hodně rozrušené a může se vás pokusit ‚probudit'. Bude vás lízat, štípat a kousat do obličeje. Jakmile to udělá dostatečně silně, objeví se krev. A když ji zvíře olízne, mohlo by to vyvolat instinktivní chování, které vede k většímu zraňování a nakonec k pojídání lidské tkáně,“ dodává forenzní antropoložka.

Půlnoční kočičí hostina

Magazín Journal of Forensic Science nedávno publikoval studii The Scavenging Patterns of Feral Cats on Human Remains in an Outdoor Setting (Mrchožroutské zvyky divokých koček na lidských ostatcích ve venkovním prostředí). Tým forenzních patologů, který studuje rozklad těl, v ní sepsal pozorování neobvyklých nočních návštěv na jejich farmě v Coloradu.

Lidské ostatky jsou zde umístěny venku a dokumentovány a pozorovány stejně jako třeba v domě sériového vraha. Kamery zachytily dvě kočky, které se vkrádaly na farmu a několik týdnů hodovaly na mrtvolách. První začala jíst tělo 79leté ženy, zaměřila se na měkké tkáně a vrstvy tuku. Tělo bylo poté na týden přemístěno pro potřeby jiného výzkumného projektu. Když ho vědci vrátili, stejná kočka se k němu vrátila téměř každou noc v průběhu následujících 35 dnů.

Druhá kočka zaměřila svou pozornost na 70letého muže, přišla k němu na 10 ze 16 nocí. Pak nechala tělo měsíc v klidu a poté se vrátila dvakrát po sobě.

Vybíravé kočky

Není jasné, proč si kočky vybraly jenom tato dvě těla a o jiné nejevily zájem. Stejně tak je neobvyklé, když si divoké kočky, které dávají přednost lovu, obstarávaly potravu tímto způsobem. Jejich pozorování potvrdilo alespoň to, že mají jistou hranici.

V obou případech se divoké kočky zaměřily na oblasti, kde byla kůže předtím nějakým způsobem narušena. Upřednostňovaly těla v relativně časném stadiu rozkladu, a když tato fáze skončila, těla je přestala zajímat," píše se ve studii.

Ještě stále zvažujete, jestli si domů pořídíte kočku, psa nebo pokojovou rostlinu?

Zdroje: buzzfeednews.com, onlinelibrary.wiley.com, iflscience.com

Nejčtenější články