Close search

Demence za volantem: Podle vědců lze podle způsobu jízdy zjistit zhoršující se funkce mozku řidiče

Unsplash Zdroj: Unsplash

Při nástupu nemocí jako je demence, je mimořádně důležité včasné rozpoznání příznaků. A toto možná budou dělat naše auta, která podle způsobu řízení umí zjistit, jestli je s námi něco v nepořádku.

Kanadský automobilový portál Driving.ca píše, že auta už dnes dovedou říct, kdy nám hrozí třeba riziko kolize. Ale skupina amerických vědců přichází s myšlenkou, že změny v chování řidiče mohou být časným příznakem demence a mírného kognitivního úpadku. A pokud se tohle dostane do programového vybavení aut, mohou nás na to upozornit i naše vozidla samotná.

Nástup demence

Jde o projekt známý jako Průběžný výzkum na stárnoucích řidičích a zapojeno do něj bylo 2 990 aktivních řidičů ve věku od 65 do 79 let. Pocházejí z pěti amerických měst a všichni měli ve vozidlech zařízení, které zaznamenávalo podrobné informace o jízdě.

A jak to vlastně má fungovat? Studie naznačuje, že sledováním několika faktorů, včetně toho, jak dlouho někomu trvá běžná trasa třeba do obchodu a jak často v jejím průběhu dochází ke změnám, nebo jestli se zvyšuje počet zpomalení či prudkých brzdění, by vědci mohli předpovědět nástup demence u starších řidičů.

V průběhu tří let proto třikrát testovali zapojené řidiče a rovněž zkontrolovali jejich úřední záznamy, aby zjistili, zda nedošlo k porušení dopravních předpisů nebo nehodě. A to doplnili i lékařskými záznamy.

Diagnostika za volantem

V průběhu studie byla mezi účastníky diagnostikována demence u 31 řidičů a u dalších 33 se projevily mírné kognitivní poruchy. Přesnost dat byla při predikci diagnózy 29 %, tedy pokud se vycházelo z demografie samotné. Na základě změn ve způsobu jízdy to bylo 66 %. Když se obě tyto kategorie spojily, data byla přesná na 88 %.

Nejdůležitějším faktorem byl věk, pak následují třeba změny v jízdě nebo počet náhlých zabrzdění. Pokud by se algoritmy vyvinuté pro studii dostaly časem do hledáčku automobilek, mohly by se stát nástrojem pro včasnou detekci demence.

Podle údajů českého ministerstva dopravy bylo v polovině října 2020 celkem 1 406 557 držitelů řidičského oprávnění skupiny B ve věku od 65 let výše. Dál ale statistiky nesahají, takže není možné zjistit, kolik z nich se skutečně zapojuje do silničního provozu. Ale stejně to znamená spoustu řidičů, u kterých se časem může projevit demence a včasná diagnostika by mohla znamenat lepší léčbu.

Zdroje informací:
Driving.ca: Cars might be able to predict their drivers' dementia: new study

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu