Close search

Zapomínáte začátky příběhů? Může jít o počátek Alzheimerovy choroby

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Nová studie ukazuje, že pokud vám dělá potíže vzpomenout si na to, co je na začátku, ať už jde o položky v nákupním seznamu nebo úvod nějaké historky, naznačuje to možný rozvoj Alzheimera.

Stalo se vám někdy, že jste chtěli svému okolí říct povedenou historku, ale zapomněli jste, jak to celé vlastně začalo? Možná je to znamení blížících se vážných potíží.

Co bylo na začátku?

I když si nejsme úplně jisti, proč je tomu tak, zapomenout na to, co jsme se naučili na začátku, může být počáteční příznak Alzheimera,“ říká Davide Bruno z Liverpool John Moores University, který je hlavním autorem studie s názvem Efekt sériové polohy v testu logické paměti: Ztráta primátu předpovídá pozitivitu amyloidu, jež vyšla v časopise Journal of Neuropsychology.

Brunův tým zjistil, že zapomínání začátku vyprávění je v mozku spojeno s vyššími hladinami bílkovin, které se jmenují amyloid beta a jsou indikátorem Alzheimerovy choroby.

Myslíme si, že to může souviset se zachováním informací o pořadí událostí, co je základním rysem ztráty paměti. Lze to připodobnit pověstnému kanárovi v uhelném dole,“ dodává Bruno. Právě tato komplikace provázející vyprávění příběhů by podle něj mohla být levným a přesným způsobem identifikace demence u lidí, kteří jsou jinak bez příznaků.

Bez začátku hrozí Alzheimer

Vědci zkoumali výkon paměti 653 lidí, aby zjistili, zda je snazší zapamatovat si první nebo prostřední část příběhu. Vycházeli z toho, že lidé, kteří zapomínají první věci na seznamu, mají zvýšené riziko demence, a tak chtěli zjistit, zda je to stejné i pro jiné typy paměti.

Poté se zaměřili na vybraných 223 jedinců, aby zjistili, zda mají důkazy o amyloidových placích v mozku souvislost s tím, jak dobře si pamatovali začátek dvou příběhů, které jsou součástí běžného neuropsychologického testu.

Ne každá paměť je stejná,“ vysvětluje Bruno. „Pamatování si příběhu může být snadnější než zapamatování položek na seznamu, protože příběh těží z ucelené struktury. Nebyli jsme si proto jisti, zda pořadí, ve kterém byla informace přijata, bude mít na paměť nějaký účinek při vzpomínce na příběh. Ale ukázalo se, že ano.

Zdroj: ljmu.ac.uk

Nejčtenější články