Close search

Zmrazení vajíček už není tabu. U žen roste zájem, ale kolem 35 let může být pozdě

Pixabay Zdroj: Pixabay

Být podnikavou a vzdělanou ženou není vůbec jednoduché. Naštěstí společnost už v dnešní době nahlíží na úspěšné a pracovité ženy mnohem lépe, ale málo mluví. Důležitou otázkou totiž stále zůstává, jak zvládat kariéru i rodinu? A kdy vůbec rodinu založit?

Postoj lékařů je v této otázce všeobecně známý, ženy by si podle odborníků měly pořídit první dítě do svých třicátých narozenin. Ženský organismus je nejlépe nastavený na reprodukci kolem 25 roku života. To ale teprve mnoho mladých žen dokončuje studia, nebo začíná svoji kariéru. Ale i úspěšné ženy, které se v mladém věku věnují kariéře, se jednou chtějí stát matkami a založit rodinu. Kvůli času, který ale investují do svého profesního růstu, jim může ta pravá chvíle na početí uniknout.

V Česku se dlouhodobě zvyšuje počet prvorodiček. Nyní si ženy nejčastěji pořizují své první dítě ve věku kolem třiceti let, výjimkou nejsou ani starší prvorodičky. Ženy, které se tedy plánují věnovat práci a budování kariéry, by si měly dopředu rozmyslet a zvážit možnost social freezingu. Tento termín označuje preventivní zmrazení zdravých vajíček, nebo spermií pro budoucí využití.

Pokud se žena rozhodne podstoupit social freezing, měla by tak podle lékařů učinit ještě před dosažením 35 let. V následujících letech totiž už dochází k prudkému poklesu kvality vajíček. Samozřejmě i straší ženy si mohou nechat zmrazit vajíčka, ale počet kvalitních vzorků může být nižší. Za ideální množství je považováno odebrání 10 zdravých vajíček. Reprodukční materiál je následně zmrazen pomocí tekutého dusíku.

Mnoho lidí například netuší, že odebrané a zmrazené spermie nebo embrya se mohou uchovávat i přes dvacet let. U vajíček lékaři zatím tolik zkušeností nemají. Ale na specializovaných klinikách si mohou ženy nechat zmrazit vajíčka s následným uložením třeba i na deset let. Takový zákrok je může finančně vyjít na 80 tisíc korun. 

Některé nadnárodní společnosti jako Apple nebo Facebook dokonce nabízejí svým zaměstnankyním social freezing v rámci firemních benefitů. Snaží se tak déle udržet pracovnice na svých pozicích a jejich čas strávený ve firmě vykompenzovat uhrazením zákroku, který v USA může stát i přes 20 tisíc dolarů (přibližně 450 tisíc korun). 

Nejčtenější články