Close search

Úspěch nepřináší štěstí. Podle studií to může být přesně naopak

Pixabay Zdroj: Pixabay

Kdo v dětství neslyšel větu: „Když se budeš hodně učit, najdeš si dobrou práci a budeš šťastný“? V různých variacích ji zná nejspíš každý. Rodiče svým dětem přejí to nejlepší a snaží se je vést k úspěchu, se kterým se přece musí pojit štěstí. Podle odborníků je tomu ale právě naopak.

Existují různá pořekadla v mnoha jazycích světa, která nás neustále dokola utvrzují v tom, že práce přináší koláče. To je sice často pravda, ale finanční úspěch ještě nemusí být zárukou štěstí.

Stejně jako pořekadla jsou známy i příběhy vedoucích manažerů, bankéřů a celkově velice úspěšných a dobře vydělávajících jedinců, kteří nehledě na svůj majetek a vliv, šťastní rozhodně nebyli. Jejich práce a časové nasazení, které podobná kariéra vyžaduje, některé stála rodinu, fyzické a psychické zdraví nebo i život.

Psychologie se jako vědecká disciplína již velmi dlouho snaží definovat štěstí, které lze považovat za subjektivní pocit blaženosti a naplnění pozitivními emocemi. Štěstí pro každého znamená něco jiného a vždy záleží na jedinci, jak bude vnímat okolní svět a svoji existenci v něm.

Výzkumníci podle serveru Business Insider zjistili, že lidé, kteří se cítí šťastní a spokojení, jsou mnohem výkonnější v práci a tím pádem jejich práce bývá více oceňována. Takoví lidé získávají i pozitivní zpětnou vazbu od svých kolegů a celkově dokáží velmi kladně ovlivňovat své okolí.

Pracovní výkon

Pocity štěstí a spokojenosti mají velmi dobrý vliv na pracovní výkon mnohých zaměstnanců. Lidé, kteří bývají spokojeni sami se sebou a se svým životem, nemají problémy komunikovat s okolím, řešit problémy, se kterými se společnost potýká a vyjednávat se svými spolupracovníky.

Studie zabývající se úspěšností ve výkonu zaměstnání, které sledovaly životní vývoj mladých studentů, zjistily, že lidé, kteří byli ve svých 18 letech šťastní a spokojení, byli ve svém zaměstnání úspěšní. Naopak mladiství, kteří se netajili negativními emoci tak dobrých výsledků v zaměstnání nedosáhli.

Velkou výhodu také měli podle studií mladí a šťastní lidé v tom, že na rozdíl od svých méně pozitivních protějšků, se například dokázali v klidu rozhodnout, jakému zaměstnání se chtějí věnovat a jaký vývoj svého kariérního života si přejí.

Nehledě na výsledky studí, šťastný člověk nemusí být nutně úspěšný, avšak díky svému pozitivnímu naladění může mít lepší psychickou i fyzickou kondici, jasnou mysl a hlavně sílu pro řešení problémů.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu