Close search

Spoléhat na lékaře nestačí. Jak správně provádět samovyšetření prsu?

pixabay Zdroj: pixabay

Ročně u nás onemocní rakovinou prsu šest tisíc žen. Každá žena starší 45 let má nárok na vyšetření mamografem každé dva roky. Nejen že je to dlouhá doba, ale samotné vyšetření tímto přístrojem ani mnohdy nemusí výskyt nádoru odhalit. Proto ženám všech věkových kategorií nezbývá nic jiného než se spoléhat i na samovyšetření prsu.

Tak jako u každého typu rakoviny, i rakovinu prsu je důležité odhalit včas. Samovyšetření není nic těžkého, jen ho provádět pravidelně už je pro někoho obtížnější. Pokud máte partnera, můžete poprosit i jeho, protože může být daleko vnímavější na některé změny v prsu než vy sama. Samovyšetření bez ohledu na věk ženy by se mělo dělat každý měsíc po skončení menstruace. Právě v té době se v prsu odehrává minimum hormonálních změn.

Pozorování

Pokud vám například krvácí bradavka nebo vám nápadně zarudne kůže na prsou, není čas otálet a rovnou vyhledejte lékařskou pomoc. Příznaky jako zatáhnutí kůže v místě nádoru nebo vznikající dolíček musíme však už aktivně hledat. Platí to, že každý zhoubný nádor si při svém růstu přitahuje okolní tkáň. Cílem pozorování je tedy sledování nápadně stažené kůže do jednoho místa a nezvyklých dolíčku. Nejlepší je si prsa prohlédnout, když máte ruce volně spuštěné a potom je pozorovat při pomalém zvedání rukou nad hlavu. Takhle si je prohlížejte ze všech stran.

Jak se zvedají ruce, mění se tvar prsou i rozložení kůže. U žen po porodu se objevují různé změny, například drobné jizvičky, měly by však být na obou prsech stejné. Jestliže se objeví něco podezřelého jen na jednom prsu, měly byste zpozornit. Druhým krokem je prozkoumání všech částí prsou, kdy hledáme významnou změnu, např. v podobě nezvyklé bouličky. Nesmíme zapomínat na žádnou část prsů, což znamená i hrudník pod klíčními kostmi až do podpaží.

Samovyšetření

Vyšetření se provádí krouživými pomalými pohyby, kdy k sobě dáte ukázováček, prostředníček a prsteníček. Na prsty lehce tlačíme a používáme vždy prsty druhé ruky. Tzn. vyšetřujeme-li pravý prs, máme zvednutou pravou ruku nahoru a levačkou prohmatáváme. Když vyšetříte každé prso zvlášť, vyšetřete vnitřní části oběma rukama naráz. Tento dvojstranný postup vám pomůže odhalit i jemné změny,které byste jinak mohly přehlédnout.

 

Nejčtenější články