Close search

Proč se ženy rozhodnou pro potrat? Může za to anomálie plodu, nebo nechtěné těhotenství, říká gynekoložka

Pixabay Zdroj: Pixabay

Umělé přerušení těhotenství je v posledních dnech velmi často skloňovaným tématem. Za vše může nový americký zákon, který ženám ve státě Alabama potraty přísně zakazuje. Na otázky, proč ale ženy mohou chtít potrat a jestli má podobný zákrok zdravotní následky, odpověděla v rozhovoru gynekoložka MUDr. Kateřina Bittmanová.

Téma potratů bylo vždy kontroverzím a společnost se dlouhá století nemůže dohodnout na tom, zda by měly být prováděny nebo ne. Na jedné straně stojí konzervativní přístup společnosti k otázkám mateřství a rodičovství, který své postoje často obhajuje vírou. Na druhé straně jsou mnohdy praktické nebo psychologické důvody, které interrupce naopak hájí.

Nový restriktivní zákon, který prošel v americkém státě Alabama, má ale v otázce potratů zcela jasno a ženám zakazuje interrupci za jakýchkoli okolností, s výjimkou situace, kdy by těhotenství ohrožovalo život matky. V praxi to tedy znamená, že ženy nemohou po lékaři požadovat podobný zákrok, ani když by se jednalo o početí způsobené kvůli znásilnění nebo incestu. Lékaři by totiž za porušení zákona hrozila vysoká pokuta a dokonce i 99 let za mřížemi.

Na otázky týkající se potratů se pro server Extralife.cz vyjádřila gynekoložka MUDr. Kateřina Bittmanová.

Za jakých okolností se provádějí interrupce? Proč vlastně pacientky chodí?

Interrupce se provádějí většinou na žádost pacientky z důvodu nechtěného těhotenství. Další důvod může být anomálie plodu anebo odumření plodu. Poslední důvod může být špatný zdravotní stav matky.

Jak zákrok probíhá? Na co by se měla žena připravit?

Interrupce se většinou provádějí v 1. trimestru těhotenství (do 12. týdne), a to buď chirurgickou metodou, anebo chemickou metodou. Při chirurgické metodě je zapotřebí anestézie; při chemické interrupci dojde vlastně k samovolnému potracení plodu.

Interrupce se dají dělat i ve 2. trimestru (do 22. týdne). Tady je vlastně vyvoláván takový menší porod, po kterém následuje kyretáž dělohy. Naprostá většina těchto potratů se dělá z důvodu anomálie plodu.

Je nutná hospitalizace v nemocnici? Nebo je možné provést umělé přerušení těhotenství u gynekologa v ordinaci?

Krátká hospitalizace je většinou doporučena pouze po velkém potratu. Po malém chirurgickém potratu je doporučena asi 1-2 hodinová hospitalizace. V ordinaci se potraty neprovádějí; pouze v lůžkových zařízeních.

Jaký vliv má interrupce na ženy ze zdravotního hlediska? Mohou být nějaké trvalé následky?

Naprostá většina zákroků nemá jakékoli následky, vyjma samozřejmě těch psychických.

Co může být příčinou samovolného potratu? Může si ho žena nějak přivodit, nebo jde o "rozhodnutí" organismu?

Většina samovolných potratů je z důvodu abnormálního vývoje plodu. Další důvody mohou být: zánět, anomálie vnitřních pohlavních orgánů, hormonální imbalance, stres a další.

Mají potraty, samovolné i interrupce, vliv na další otěhotnění?

Interrupce většinou nemají vliv na další těhotenství. Samovolný potrat vliv mít může - závisí na důvodu. Pakliže k potratu došlo například z důvodu myomatózní dělohy, anebo chronického zánětu; je velká šance že se problém bude opakovat.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu