Close search

Nejčastější sexuálně přenosná infekce dneška? Je to HPV

archiv Zdroj: archiv

Infekce HPV (lidský papilomavir) je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká až 80 % z nás. Ve většině případů se s infekcí organismus vyrovná, ale pokud se tak nestane, může u žen i mužů dojít k rozvoji zdraví i život ohrožujících onemocnění.

Infekce lidským papilomavirem je velice častá a týká se všech sexuálně aktivních žen i mužů, rozhodně to není otázka promiskuity, jak si mnozí myslí. Nezodpovědné chování je pouze jedním z celé řady rizikových faktorů a opravdu nelze předem říci, u koho se infekce HPV rozvine v onemocnění a čí organizmus se s ní naopak vyrovná. U koho z páru byla infekce HPV dříve nelze stanovit – infekce může někdy během pár měsíců odeznít, jindy v těle přetrvává léta a postupně se rozvíjí v onemocnění.

Infekce HPV napadá ženy i muže na různých místech těla a u obou pohlaví může vést až k vypuknutí rakoviny nebo jiného velmi nepříjemného onemocnění. Kromě karcinomu vaginy, vulvy, penisu, análního karcinomu a některých nádorů v oblasti hlavy a krku, jsou to také nezhoubná onemocnění – papilomatóza hrtanu a genitální bradavice.

Rakovina děložního čípku

Mezi veřejností je poměrně rozšířená znalost souvislosti mezi infekcí HPV a karcinomem děložního hrdla, který patří k nejčastějším nádorovým onemocněním způsobených infekcí HPV. Jedná se o jediné HPV onemocnění, jehož počáteční stádia lze odhalit pomocí pravidelných gynekologických prohlídek. Rakovina děložního čípku vzniká průměrně za 15 let od infekce vysoce rizikovými typy HPV (nejčastěji typy 16 a 18). Projevuje se krvácením po styku, bolestmi v zádech a podbřišku a krvavými výtoky.

Genitální bradavice

Genitální bradavice jsou vůbec nejčastějším HPV onemocněním, jehož výskyt v posledních letech dramaticky roste. Podle dat z Velké Británie, kde se výskyt genitálních bradavic sleduje pomocí registrů, se za poslední dekádu zvýšila prevalence genitálních bradavic čtyřikrát. To potvrzují i data z vybraných pracovišť na Slovensku a v České republice – některá hlásí až pětinásobný nárůst, a to zejména mezi mladými lidmi. Genitální bradavice (tzv. kondylomata) jsou nezhoubné útvary na genitálu, které vznikají již několik měsíců po infekci HPV a napadají ženy i muže. Téměř alarmující vzrůst výskytu tohoto virového onemocnění za posledních několik let, by měl být jedním z mnoha důvodů proč o této chorobě hovořit. Kondylomata významně ovlivňují sexualitu a sebehodnocení postiženého jedince. I po jejich vyléčení je tendence k opakování nemoci, což je frustrující pro pacienty i jejich lékaře.

Papilomatóza hrtanu

Méně závažným, ale stejně tak nepříjemným a omezujícím onemocněním je papilomatózu hrtanu. Ta je způsobena typy HPV 6 a 11, tedy viry s nízkým kancerogenním potenciálem, ale projevy tohoto onemocnění lze charakterizovat jako „zhoubné“. Chrapot, často i nesnesitelný pocit cizího tělesa v krku a poruchy dýchání jsou pro pacienty mnohdy nesnesitelné. Časté recidivy si vynucují i opakovanou chirurgickou léčbu, což vede k deformaci hlasu a negativním psychosociálním dopadům. Až v 70 % případů je v pozadí sexuální partner s genitálními bradavicemi. Dalšími typy onemocnění v souvislosti s infekcí HPV jsou postižení horních dýchacích cest u malých dětí, kteří se nakazí od matky s infekcí HPV v průběhu porodu. Respirační papilomatóza u dětí není sice častým, zato však velmi traumatizujícím onemocněním, které si vyžádá opakované chirurgické řešení – a to již od útlého věku.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu