Close search

Kdy vyrazit k psychologovi? Vyčerpanost i nízké sebevědomí jsou dobrým důvodem

Pixabay Zdroj: Pixabay

Různorodé problémy řešíme každý den. Některé přicházejí a odcházejí, jiné se bohužel rozhodnou v našich životech na chvíli zůstat a trochu nám ho znepříjemnit. Přetrvávající potíže mohou mít dopad na naše psychické a fyzické zdraví. Taková chvíle může být vhodným okamžikem pro vyhledání profesionální pomoci.

Vyčerpanost, poruchy spánku i příjmu potravy, deprese, příliš nízké sebevědomí nebo stesk po rozchodu, to jsou jen jedny z mnoha obtíží, které by vás měly nasměrovat k návštěvě psychologa. Mnoho lidí ale s takovým řešením váhá, často své problémy podceňují a chtějí vše řešit sami. V určitých případech také hraje velikou roli stud. Vyhledání psychologa ale není situací, za kterou byste se měli stydět. Dáváte tím pouze najevo, že své problémy chcete aktivně řešit.

Jak najít psychologa?

Způsobů, jak vyhledat správného psychologa, je hned několik. Důležitým a rozhodujícím kritériem mohou být finance. Pomoc odborníka je vždy možné hradit z vlastních zdrojů, pokud to ale finanční situace neumožňuje, může přijít na řadu pojišťovna. Někteří psychologové spolupracují s pojišťovnami, takže pacient nemusí nic hradit sám. Každá pojišťovna na požádání vydá seznam psychologů, se kterými má smlouvu. Pokud je cesta přes pojišťovnu tou vaší, nejdříve je třeba získat doporučení o lékaře. Až potom je možné se obrátit na pojišťovnu a vámi vybraného psychologa.

Jak vypadá první setkání?

Spolupráce s psychologem může být během na delší trať. To už samozřejmě záleží na konkrétních obtížích a problémech, které budete spolu řešit. Takže se rozhodně nevyplatí očekávat zázračná řešení hned na prvním sezení. Takové setkání většinou probíhá v duchu seznamování. Psycholog musí pochopit, s jakým problémem k němu přicházíte. Pak už bude záležet jenom na vás, zda se rozhodnete svoji návštěvu opakovat. V této situaci je důležité si s odborníkem rozumět po lidské stránce.

Čím psycholog pomůže?

Kvalitní psycholog rozhodně nevyřeší problémy za vás. Neposkytne vám žádný přesný návod, jak se chovat, co si myslet a jak žít. Naopak se pomocí správně mířených otázek bude snažit vás přivést k řešení problému. Pokud se bude jednat o psychoterapii, pak jejím cílem bude přivést klienta k hlubším osobnostním změnám. Psychologické poradenství se naopak zaměřuje na lidi, kteří se nacházejí v těžké životní situaci. Takové poradenství vám může pomoci překonat partnerskou krizi, problémy v práci i starosti s dětmi. Nelze ani opominout dětské psychology, kteří se vyloženě specializují na práci s malými dětmi, nebo adolescenty. I ti mívají své problémy, starosti a trápení a správný psycholog jim pomůže těžké období překonat.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu