Close search

Každé čtvrté dítě v Česku čelí kyberšikaně: Rodiče často nedokážou rozpoznat hrozící nebezpečí

Pixabay Zdroj: Pixabay

Internet sice přináší velké možnosti i výhody, které lze využít jak v práci, tak i v osobním životě. Bohužel jeho dosah i přístupnost velkému množství lidí má často negativní dopad na děti a mládež. Ti totiž musí na internetu často čelit silným urážkám i kyberšikaně, kterou mohou vést k psychickým problémům nebo sebevraždě.

Internet a s ním spojené užívání sociálních sítí může silně ohrožovat živit mladých lidí i dětí. Tato skupina patří mezi největší uživatele sociálních sítí a mnohdy tak čelí na svém monitoru šikaně a urážkám. Nebezpečí těchto útoků často spočívá v tom, že pro rodiče i představitelé školy je těžké na ni přijít. 

Kyberšikanou se označují jakékoli formy šikany, které probíhají prostřednictvím elektronických médií. A zatímco běžná šikana se dá poznat v reálném životě v rámci potyček, omezování jedince v kolektivu a napadání fyzického i slovního. Kyberšikana se schovává za profily, zprávami i příspěvky uživatelů sociálních sítí, pro které je napadání pomocí internetu mnohdy jednodušší než v běžném životě. 

Podle průzkumu britské komunikační organizace se až 80 procent dětí setká s jakýmkoli nevhodným nebo agresivním chováním na internetu. V České podle nejnovějšího průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci a mobilního operátora O2 zažívá kybernetickou agresi necelých 40 procent dětí. Takže každé čtvrté dítě se dříve nebo později dostane do situace, kdy zažije ponižující a agresivní chování na internetu vůči své osobě.

Jak poznat oběť?

Oběť kyberšikany je velmi těžké poznat. Signálem pro rodiče nebo příbuzné mohou být změní v chování jedince jako vyhýbání se vrstevníkům, oběť může přestat používat mobilní telefon, sociální sítě nebo internet, může mít problémy se spánkem nebo být nervózní.

Kybernetická agrese může probíhat mezi spolužáky i dalšími vrstevníky, ale i mladší jedinci mohou čelit napadání ze strany starších jedinců, jelikož jsou pro ně velmi snadnou a dostupnou obětí. Právě dostupnost a jednoduchost toho týrání pomocí elektronických médií ji částečně dělá tak rozšířenou. Útočník se totiž schovává za svým profilem a šikanuje své oběti z pohodlí vlastního domova.

Zaostalý přístup

Problém je také v rozvoji a dostupnosti internetu, za kterým velmi silně pokulhává edukace o potenciálních hrozbách v online světě. Děti tak často nejsou schopny nevhodné a nebezpečné chování rozpoznat a nevědí, jak se mu bránit. K řešení situace ani nepřispívá chování rodičů, kteří podle průzkumu sice chování svých dětí na internetu částečně sledují, dokonce si prohlížejí i videa Youtuberů, o které se jejich potomci zajímají. Průzkum ale ukázal, že i když chování nebo příspěvky daného Youtubera nepovažují za vhodné, tak často svému dítěti sledování podobných videí nezakážou.

Internet přináší společnosti mnoho užitku, ale i nebezpečí. Kybernetická agresivita není jeho jedinou formou. Děti i mladiství se často setkávají i s dalšími druhy nevodného chování na internetu, jakými jsou sexting i kybergrooming.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu