Close search

Zápach z krbu je minulostí: Norský tajný trik a další tipy, co vám kominíci neřeknou

Vygenerováno pomocí AI Zdroj: Vygenerováno pomocí AI

Zápach z krbu nebo komína dokáže pokazit i tu nejlepší domácí pohodu. Ať už se line bytem ještě dlouho po vyhasnutí ohně, nebo vás překvapí po návratu z dovolené, kdy byl krb netknutý, je to problém, který má řešení. Přinášíme vám účinné rady, jak zápachu předejít i jak se ho zbavit, včetně jednoho překvapivě jednoduchého triku se sklenicí vody.

Proč krb a komín zapáchá?

Hlavním viníkem jsou saze a především kreozot. Tato mastná, dehtovitá látka vzniká při spalování dřeva a usazuje se na stěnách komína. Sama o sobě má štiplavý odér, který se zintenzivňuje, když je v domě teplo nebo vyšší vlhkost.

Situaci výrazně zhoršuje voda, která se do komína dostane například deštěm. Vlhkost totiž usazeniny rozkládá a uvolňuje z nich zápach ještě silněji. Častou příčinou je chybějící komínová stříška. Problém ale mohou způsobit i napadané listí, větve nebo ptačí hnízda, která brání proudění vzduchu a tvoří zatuchlinu. V moderních, dobře utěsněných domech se můžete setkat i s takzvaným negativním tlakem, kdy vzduch z komína proudí zpět do místnosti místo ven.

Klíčová je prevence: Jak zápachu předejít

Základem je nechat si komín alespoň jednou ročně odborně vyčistit. Kominík odstraní nánosy kreozotu a sazí, čímž nejen zabrání zápachu, ale také výrazně sníží riziko požáru. Dbejte také na to, abyste topili pouze suchým a kvalitním dřevem. Mokré dřevo produkuje mnohem více kouře a mastných usazenin.

Dalším důležitým krokem je ochrana komína shora. Komínová stříška (neboli krytka) je jednoduchá investice, která zabrání vniknutí deště, sněhu, listí i zvířat. Pokud zrovna netopíte, nezapomeňte zavřít komínovou klapku. Zabráníte tak zpětnému proudění studeného a vlhkého vzduchu do místnosti. Správné proudění vzduchu zajistí také skleněná dvířka krbu nebo externí přívod vzduchu, který zamezí odebírání vzduchu z místnosti.

Co dělat, když už krb zapáchá? Vyzkoušejte tyto triky

Jednoduchý, ale chytrý trik radí Norové. Než odjedete na dovolenou, nalijte čistou vodu do odtokového kanálku nebo sifonu pod krbem, pokud jím váš model disponuje. Voda vytvoří přirozenou pachovou bariéru, podobně jako v záchodové míse, a nepustí zápach z komína do interiéru.

Pro pohlcení pachů přímo v místnosti skvěle fungují misky s aktivním uhlím nebo jedlou sodou umístěné v blízkosti krbu. Jde o osvědčený a ekologický způsob, jak neutralizovat nepříjemné vůně. Někdy přitom stačí jen krátké a intenzivní vyvětrání, které vyrovná tlak v místnosti a zápach rychle rozptýlí. Pokud se zápach vrací, zvažte pořízení čističky vzduchu s HEPA filtrem a aktivním uhlím, která si s pachy i jemnými částicemi hravě poradí.

Kdy je čas zavolat odborníka?

Pokud zápach přetrvává i přes veškerou snahu, je neobvykle silný nebo ho doprovází podivné zvuky z komína, neváhejte a obraťte se na kominíka. Může být potřeba zkontrolovat těsnost komínového tělesa, provést důkladnější čištění nebo navrhnout technické řešení, jako je například vyvložkování komína.

Dodržováním těchto rad minimalizujete nepříjemné pachy a zajistíte si, že krb bude vždy zdrojem pohody, nikoli starostí. Ať už topíte pravidelně, nebo jen svátečně, čistý komín a správná péče jsou základem.

Zdroj: inma.no, Magic Mountain Chimney, Molekule, mychimney.com

Nejčtenější články