Close search

Záněty dásní mohou signalizovat rakovinu i problémy s erekcí

archiv Zdroj: archiv

Onemocnění dásní a zubů může mít vliv na mužskou impotenci. Vychází to z průzkumu lékařské univerzity v turecké Malatyi, která se zaměřila na populaci mužů ve věku od 30 do 40 let. Výsledky ukázaly, že pokud muži v tomto věku trpí bolestmi dásní, existuje až třikrát větší pravděpodobnost než u zdravých mužů, že se budou muset vyrovnat také s problémy s erekcí. V případě žen mohou záněty dásní zvyšovat riziko rakoviny prsu.

Lékařská studie srovnávala 80 mužů trpících problémy s erekcí s 82 muži bez těchto obtíží. Zjistilo se, že až 53 % mužů s erektilní dysfunkcí, tedy těch, kteří se potýkají s neschopností dosáhnout nebo udržet erekci, mají zároveň též zanícené dásně. „Potenciálním pojítkem mezi dentálními problémy a sexuálním výkonem je zdraví krevních cév. Erekce totiž vzniká ve chvíli, kdy mozek zaznamená sexuální stimulaci, začne působit na svaly v cévních stěnách a v erektilní tkáni v penisu a zvýší oběh krve do houbovitých tkání orgánu. Cévy se poté uzavřou, aby si v této oblasti udržely potřebnou krev. Onemocnění dásní pak může snížit elasticitu endoteliálních výstelek krevních cév, což má nejčastěji vliv právě na problémy s erekcí,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Za erektilní dysfunkcí a chronickým zánětem dásní navíc stojí shodné rizikové faktory. Těmi jsou především stárnutí, kouření, cukrovka nebo ischemická choroba srdeční. Známá je rovněž souvislost mezi záněty dásní a systémovými vaskulárními obtížemi, jako je koronární srdeční onemocnění, cukrovka, mrtvice nebo v případě žen předčasný porod.

Problémy s erekcí může zmírnit změna životního stylu

Podle údajů České urologické společnosti se erektilní dysfunkce objevuje nejčastěji mezi muži ve věku nad 50 let, a to více než u poloviny z nich. Vzácná ovšem není ani u mladších jedinců. Potížemi s erekcí si alespoň dočasně během života projde většina mužů. Ačkoliv na ni mají nejčastěji vliv psychosomatické faktory, nelze vyloučit, že se jedná rovněž o první příznak závažnějšího onemocnění. Proto je lepší, stejně jako v případě jiných zdravotních obtíží, problémům zavčas předcházet a věnovat úsilí dostatečné prevenci.

Důležité je vyvarovat se všech rizikových faktorů, především kouření a obezity. Jakmile se ovšem první náznaky problémů s erekcí objeví, je nezbytné změnit dosavadní styl života, snížit tělesnou hmotnost, zvýšit fyzickou aktivitu, omezit kouření a užívání alkoholu, vyhýbat se stresovým situacím a dopřávat si dostatek spánku. Pokud se zhoršená kvalita erekce nezlepší, je na místě navštívit lékaře.

Onemocnění dásní může mít vliv též na rakovinu prsu

Pokročilý zánět dásní postihuje až 12 % dospělých. Dentální problémy mohou mít ovšem vliv nejen na mužský sexuální výkon, ale také na zdraví ženy. Nová studie University at Buffalo’s School of Public Health and Health Professions v New Yorku, která zkoumala 74 tisíc žen v klimakteriu, ukázala, že záněty dásní mohou zvyšovat rovněž riziko rakoviny prsu u žen v menopauze, zejména kuřaček.

Na rozdíl od žen, u nichž se onemocnění dásní neprojevuje, je až 14 % žen trpících dentálními problémy vystaveno zvýšenému riziku rakoviny prsu. A pokud se navíc oddávají kouření anebo kouřily v uplynulých 20 letech, zvyšuje se riziko až na 30 %. Bolest dásní přitom u žen nejčastěji způsobuje nesprávný životní styl, jako je nedostatek příjmu potravy, absence fyzického pohybu a nadměrné pití alkoholu, což vede k celkovému snížení zdraví. Dentální choroby jsou ovšem pouze jedním z mnoha faktorů ovlivňujících vznik karcinomu prsu, jenž patří k nejčastějším zhoubným nádorům u žen v České republice. Velkou roli hrají též genetické či hormonální faktory. 

 

Nejčtenější články