
Káva je pro miliony lidí po celém světě nepostradatelným každodenním rituálem. Kromě své chuti a povzbuzujících účinků však skrývá i nespočet fascinujících příběhů, legend a překvapivých faktů. Pojďme se podívat na ty, které se běžně neuvádějí a které odhalují, jak je tento nápoj ve skutečnosti zajímavý.
Objevily kávu tančící kozy?
Jedna z nejznámějších legend nás zavádí do 9. století v Etiopii, kde si pastevec jménem Kaldi všiml, že jeho kozy jsou po okusování červených bobulí z neznámého keře nezvykle plné energie a doslova tančí. O svém objevu řekl opatovi v nedalekém klášteře, který z bobulí připravil odvar. Nápoj mnichům pomáhal zůstat bdělí během dlouhých nočních modliteb. I když příběh o kozách patří spíše do říše mýtů, vědci potvrzují, že genetický původ kávovníku skutečně leží v Etiopii.
Jiná legenda zase připisuje objev kávy šejkovi Omarovi z jemenského města Mokha. Když byl vyhnán do pouště, přežíval právě díky kávovým bobulím, které si pražil a vařil, aby získal energii.
Káva se dříve ne pila, ale jedla
Než se káva stala nápojem, lidé konzumovali její plody zcela jinak. První formou využití bylo žvýkání celých kávových třešní smíchaných se zvířecím tukem. Vznikaly tak jakési energetické kuličky, které dodávaly sílu a výdrž na dlouhých a náročných cestách.
Nápoj rebelů a intelektuálů
Káva to v historii neměla jednoduché. Byla několikrát prohlášena za „ďáblův nápoj“ a její konzumace byla zakazována. V 16. století ji zakázali v Mekce a později se proti ní stavěla i církev v Itálii. Důvodem však nebyla jen chuť, ale hlavně obava vládců z toho, že se lidé v kavárnách scházejí a diskutují o politice.
První kavárny, jako byla Kiva Han otevřená v roce 1475 v Istanbulu, se totiž rychle staly centry společenského a intelektuálního života. Právě zde se šířily nové myšlenky, které často stály u zrodu velkých společenských změn a revolucí.
Věděli jste, že...
Káva je ve skutečnosti ovoce. Kávová zrna, která pražíme a meleme, jsou semena ukrytá v plodech kávovníku. Tyto plody se botanicky řadí mezi peckovice, podobně jako třešně nebo broskve. Váš šálek kávy je tedy technicky vzato ovocný nápoj.
Ačkoliv se to může zdát nelogické, světle pražená káva obsahuje více kofeinu než ta tmavě pražená. Delším a intenzivnějším pražením se totiž část kofeinu z zrna ztrácí. Pokud tedy hledáte co největší povzbuzení, sáhněte po světlejší variantě.
Největším světovým producentem kávy je s přehledem Brazílie, která se na celosvětové produkci podílí zhruba jednou třetinou. Aby ukázali sílu svého kávového průmyslu, postavili zde v roce 2019 dokonce „kávovou pyramidu“ z téměř osmi tisíc pytlů kávy.
Zdroj: GourmetKava.cz, CAFELY, Culligan Quench, Essential Wonders, Lid & Ladle by Sur La Table, TheCollector