Close search

Zábava i vřelá náruč: Návod, jak uklidnit rozladěné dítě

Pixabay Zdroj: Pixabay

Mít dítě je vskutku zápřah. O ráda do večera se musíme soustředit na to, abychom z něho vychovali slušného člověka. A jak naložit s tím, když je celý den rozladěné?

1. „Můžeš to namalovat?“ Kreslením se dítě zbaví úzkosti, která ho popadne, když nemůže najít slova.

2. „Mám tě ráda. Jsi v bezpečí.“ Když má nejmenší strach, cítí nebezpečí. Tato slova mu pomůžou připomenout, že se nemá čeho bát. Nezapomeňte ho pořádně obejmout. 

3. „Představ si, že nafukujeme obří balón. Zhluboka se nadechneme a nafoukneme ho, než napočítám do tří.“ Několik hlubokých nádechů a výdechů zklidní psychiku ratolesti, zvlášť když je zakamuflujete tak, aby vypadaly jako hra.

4. „Teď něco řeknu a chci, abys to po mně zopakoval/a: ,Dokážu to.‘“ Zopakujte toto společně desetkrát a různě hlasitě. Tento trik pomáhá vrcholovým atletům naladit se na vítěznou vlnu.

5. „Pojďme spočítat…“ Ideální metoda, jak dítě rozptýlit kdykoliv a kdekoliv. Počítat můžete auta, lidi s červenými kalhotami, cokoliv.

6. „Zavři oči. A zkus si představit...“ Tato technika působí jako meditace, akorát uzpůsobená na míru dětem. Až bude mít syn či dcera zavřené oči, veďte ho/ji mentálně na místo, ve kterém se bude cítit v bezpečí. Ať už je to jeho/její pokoj či skákací hrad.

7. „Také mám občas strach / jsem nervózní / bojím se.“ Ukažte ratolesti, že bát se nebo mít strach je normální.

8. „Pojďme si sepsat seznam věcí, které máš rád/a.“ Strach dokáže paralyzovat přemýšlení. I to dětské. Ratolest se zařekne, že je všechno špatně, a zapomene i na věci, které ji dělají šťastnou. Připomeňte jí je.

9. „Nejsi sám/sama, kdo se tak cítí.“ Posilujte sebedůvěru dítěte, jak to jen půjde.

10. „Řekni mi, co nejhoršího by se mohlo stát.“ Vyslovením největšího strachu se dítěti uleví. Nezapomeňte ho ujistit, že i když se promění ve skutečnost, pomůžete mu najít řešení.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu