Close search

Ve dvou se to lépe táhne. Výstava fotografií připomíná, že i život mentálně postižených může být plný radosti a veselí

Spolek Fotografiemi pro radost Zdroj: Spolek Fotografiemi pro radost

Přes všechny starosti, spojené s životem v této hektické době, mnoho z nás zapomíná, že mezi námi žijí i tací, kteří musí svádět obtížný boj s každodenní realitou neustále. I přes to je život lidí s mentálním postižením bohatý na chvíle veselí a radosti, stačí jim jen naslouchat. Toto poselství se i v letošním roce snaží široké veřejnosti předat dobročinný spolek Fotografiemi pro radost, který opět připravil výstavu fotografií, jejímiž autory jsou právě pacienti s mentálním postižením. S podtitulem Ve dvou se to lépe táhne je už teď volně k prohlédnutí na webu spolku. 

Spolek Fotografiemi pro radost pořádá obdobnou výstavu už po několikáté. I když pro letošní rok bylo zvoleno téma Ve dvou se to lépe táhne, základní myšlenka projektu zůstává pořád stejná. Zvěčnit prostřednictvím fotografií dojemné a radostné momenty všedních dní lidí s mentálním postižením. Vystavujícími umělci jsou buď přímo pacienti či jejich blízcí a pečovatelé. Ač jsou výjevy na fotografiích velmi pestré, spojuje je klíčové poselství – poskytnout pomoc je normální a její příjem není ostudou. 

„Svět i život v něm se mění. V této nelehké době je přátelství, pomoc a podpora důležitou součástí každodenního života nás všech. Proto jsme moc rádi, že máme možnost ukázat veřejnosti výstavu fotografií ze života osob s mentálním postižením, jejichž autory jsou naši přátelé s tímto druhem postižení a jejich blízcí. Zvolili jsme letos virtuální verzi, protože naši společnou akci, během které každoročně probíhá vernisáž, jsme museli přesunout na příští rok. A nechceme veřejnost letos o nový ročník výstavy fotografií ochudit,“ vysvětluje Marta Kopecká, předsedkyně spolku Fotografiemi pro radost. 


Právě tento spolek je hlavním organizátorem výstavy Ve dvou se to lépe táhne, přičemž si klade za hlavní cíl usnadnit integraci mentálně postižených do běžného života. Cenným nástrojem jsou právě fotografie, které většinové veřejnosti mají přiblížit, jak vypadá realita lidí s mentálním postižením. Spolek organizuje řadu rozličných kulturních, společenských a sportovních akcích, na kterých dochází k setkávání postižených s okolním světem. Organizace aktivně spolupracuje s mnoha stacionáři, ústavy, domovy a chráněnými dílnami. Jejími patrony jsou jaderná fyzička Dana Drábová a fotograf Robert Vano. 

Celou online fotografickou expozici si můžete prohlédnout zde

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu