Close search

Vaše lednice vás může prozradit zlodějům. Jak se chránit v době chytrých domácností?

Vygenerováno pomocí AI Zdroj: Vygenerováno pomocí AI

Dokáží zloději zjistit, že nejste doma, jen podle vaší chytré lednice? Myšlenka, že by někdo mohl sledovat aktivitu vašich spotřebičů a naplánovat si podle toho vloupání, zní možná jako ze špatného filmu, ale bohužel není daleko od reality. Téma bezpečnosti chytré domácnosti je stále aktuálnější a obavy z jejího zneužití jsou oprávněné. Nejde jen o ledničky, riziko se týká všech zařízení připojených k internetu.

Jak se z pomocníka stane zrádce

Slabým místem se může stát prakticky jakýkoliv chytrý spotřebič. Špatně zabezpečené lednice, televizory nebo chytré žárovky mohou útočníkům na základě spotřeby energie či dat o vaší aktivitě prozradit, kdy jste doma a kdy ne. Ještě větším rizikem jsou chytré kamery a zvonky. Pokud jejich přístup není chráněn silným heslem, mohou se k nim dostat nejen hackeři, ale v některých případech i samotní zaměstnanci výrobců. Snadno tak zjistí, kdy je váš dům prázdný.

Kromě technických útoků se objevují i sofistikovanější podvody. Zloději se mohou vydávat za techniky nebo pracovníky bezpečnostních agentur a pod záminkou kontroly systému z vás vylákat citlivé informace nebo rovnou upravit zabezpečení k obrazu svému.

Podvody za miliony a agresivní prodejci

Nebezpečí nečíhá jen v online světě. Příkladem jsou agresivní prodejní taktiky, kdy podomní prodejci nutí lidi uzavírat nevýhodné smlouvy na bezpečnostní systémy. Zákazníci si často myslí, že jen vylepšují své stávající zabezpečení, ale ve skutečnosti se upisují k drahým a někdy i podvodným službám.

Problém kybernetických podvodů navíc neustále roste. S pomocí umělé inteligence jsou útoky stále propracovanější a jejich počet stoupá. Celosvětové ztráty způsobené těmito podvody navíc stále rostou.

Jak se účinně bránit a chránit svůj domov

Základem je důkladné zabezpečení vaší domácí sítě a všech připojených zařízení. Pravidelně měňte hesla za silná a unikátní a nezapomínejte na aktualizace softwaru, které často opravují známé bezpečnostní díry. Stejně důležitá je ale i obezřetnost v reálném světě. Vždy si ověřujte identitu techniků či obchodníků, kteří se u vás objeví, a nedovolte cizím lidem přístup k vašim systémům pod nejasnými záminkami.

Při výběru dodavatele bezpečnostní techniky buďte opatrní, čtěte recenze a nenechte se zlákat podezřele výhodnými nabídkami. Dávejte si také pozor, co o sobě prozrazujete online. Sdílení fotek z dovolené v reálném čase je pro zloděje jako pozvánka. Pokud odjíždíte, zvažte využití chytrých zásuvek k náhodnému spínání světel či rádia, aby váš dům působil obydleně.

Hrozba zneužití chytré domácnosti zloději tedy není jen teoretická, ale opírá se o reálné případy a neustále se vyvíjející triky. Klíčem k bezpečí je kombinace digitální obezřetnosti a zdravého rozumu. Nevěřte každému, kdo se snaží získat přístup k vašemu soukromí, ať už v online světě, nebo u vašich dveří.

Zdroj: EnergoŽrout.cz, consumer.ftc.gov, consumer.ftc.gov, experian.com, birminghamcontrolcentre.co.uk

Nejčtenější články