Close search

Ušní infekce nebo stres? Správné dýchání pomůže k lepšímu zdraví

Pixabay Zdroj: Pixabay

Dýchání je sice instinktivní a tento návyk ovládneme během prvních chvil našeho života. Přesto se nevyplatí spoléhat pouze na naše tělo, že si s každou funkcí poradí zcela samo a bez problémů. Někdy je potřeba své návyky zdokonalovat a pomáhat si tak k lepšímu zdraví.

Lidské tělo je do detailů propracovaný a stroj, který dokáže fungovat dlouhá léta a nám přinést roky života. Avšak stres, pracovní vytížení, špatné životní prostředí, dokonce i postoj těla dokáží negativně ovlivnit jednu z nejdůležitějších funkcí našeho těla. Existují ale způsoby, kterými můžeme dýchání vylepšit a tím podpořit naše zdraví.

Pozornost nade vše

Nehledě na to, že dýchání je instinktivní, je důležité mu věnovat pozornost. Zkuste v průběhu dne sledovat způsob, jak dýcháte. Věnujte pozornost chvílím, kdy jste ve stresu nebo nervózní. Je důležité vědět, zda v takových momentech dýcháte ústy, nebo jestli se frekvence vdechů zrychluje.

Nezapomeňte na nos

Pokud se právě nevěnujete sportu, nebo neběžíte na autobus, snažte se dýchat nosem. Lidský nos je totiž schopný do jisté míry filtrovat znečištění nebo alergeny, které se ve vzduchu nacházejí. Při vdechování také zvyšuje teplotu vzduchu. Příliš časté dýchání ústy může vést ke změně tepové frekvence a krevního tlaku, ušním infekcím i depresím.

Nehrbte se

Nezapomínejte na správné držení těla. Aby se vám lépe dýchalo, ujistěte se, že máte vzpřímená záda a ramena dejte dozadu. Zvedněte čelist a uvolněte ramena i krk.

Pořádný polštář

Zeptejte se příbuzným nebo partnera, zda při spaní dýcháte pusou nebo nosem. Pokud ve spaní dýcháte ústy, zkuste si pořídit vyšší polštář. Pokud se hlava nachází ve zvýšené poloze, tak se vytváří volnější průchod pro vzduch. Nemluvě o tom, že špatná poloha může zhoršit chrápání.

Žádné hluboké nádechy

Nejspíše jste už několikrát za život slyšeli, že se máte zhluboka nadechnout. Zkuste na tyto praktiky zapomenout. Hluboké nádechy přivádějí do těla méně kyslíku, to může vést k úzkostem nebo panickým stavům. Pomalé a uvědomělé dýchání vám naopak pomůže se uklidnit a snížit stres.

Nejčtenější články