Close search

Tři bolestné lekce ze španělské chřipky, která před sto lety zabila 50 milionů lidí, mohou pomoci v boji s koronavirem

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

I když nemá původ ve Španělsku, tahle země jako jediná svobodná necenzurovala informace o pandemii. Kvůli tomu to vypadalo, že právě tam je nejvíc nakažených a proto chřipka dodnes nese její jméno. Může o sto let temné dědictví jedné pandemie pomoct v boji s další?

Podle Světové zdravotnické organizace byly intenzita a rychlost úderu španělské chřipky téměř nepředstavitelné. Před sto lety infikovala přibližně třetinu světové populace, která se podle dobových zdrojů pohybovala v rozmezí 1,8-2 miliardy.

Dnes má planeta 7,8 miliardy obyvatel a pokud to bereme z pohledu možností cestování, je o moc menší, protože se za sto let zlepšila a zrychlila doprava. Ruku v ruce s tím ale jde také zrychlení šíření virů, jako je aktuální COVID-19.

Jedna jako druhá?

Server CNN si všímá několik zajímavých souvislostí mezi pandemií španělské chřipky a koronavirem. Jednou z nich je příliš brzké zrušení sociální izolace. Před sto lety se to uspěchalo natolik, že následovala druhá vlna chřipky, která byla ještě horší než ta úvodní.

Velká americká města naplánovala na oslavu poklesu nemocných téměř k nule velké oslavy a průvody na září 2018. Jen v St. Louis si to rozmysleli. A dobře udělali. Měsíc na totiž třeba ve Filadelfii vyskočil počet mrtvých na víc jak 10 000, zatímco v St. Louis nepřekročil 700.

Mladí a zdraví jsou také v ohrožení. Španělská chřipka si 2/3 obětí vyžádala v rozmezí věku 18-50 let. Nejvíc mrtvých mělo 28 let. A koronavirus také zasahuje mladší ročníky, byť se původně věřilo, že ohrožení jsou jen staří a nemocní. Důvod? Paradoxně příliš silný imunitní systém.

Podle hlavního lékařského korespondenta CNN, Dr. Sanjaye Guptu jde o tzv. cytokinové bouře. „U některých mladých zdravých lidí může velmi reaktivní imunitní systém vést k masivní zánětlivé bouři, která by mohla přemoci plíce a jiné orgány. V těchto případech není problémem zestárlý nebo oslabený imunitní systém. Je to ten, který funguje příliš dobře."

Důkladně neotestované léky

Byť medicína za poslední století neuvěřitelně pokročila, stále není k dispozici dostatek léčiv pro boj s koronavirem, nemluvě už o vakcíně.

V roce 1918 se užívalo prakticky všechno, od nově vyvinutých léků až po přírodní oleje a bylinky. Teď se za zázračnou látku považuje hydrochlorochin, který má protizánětlivé účinky a chrání imunitní systém. Používá se na léčení malárie nebo autoimunitních revmatických onemocnění. A nedá na něj dopustit třeba americký prezident Donald Trump, byť se slovy: „Co můžete ztratit? Vezměte si to."

Jenže zatímco v některých zemích z pultů lékáren mizí lék Plaquenil, který hydrochlorochin obsahuje, odborníci upozorňují, že testy ještě jeho účinnost proti COVID-19 neprokázaly. Navíc u mnoha pacientů, kterým byla látka podávána, vyvolává abnormality srdečního rytmu a srdeční toxicitu, takže léčba musela být okamžitě ukončena.

Na mrazivé obrazy z dob španělské chřipky se můžete podívat v GALERII:

Zdroj: edition.cnn.com

Nejčtenější články