Close search

Z válečného pole do ulic: Slzný plyn má víc jak sto let. Armády ho ale už nesmí používat

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Slzný plyn je směs chemikálií, které způsobují podráždění kůže, očí a dýchacích cest. Byl vyvinut před víc jak sto lety a poprvé se objevil na bojištích I. světové války.

V srpnu 1914 francouzské jednotky vypálily granáty slzného plynu do německých zákopů podél hranice mezi oběma zeměmi. Šlo o první oficiální použití tohoto plynu.

Za posledních sto let se ale mnohé změnilo. Slzný plyn, respektive jeho používání jako bojového prostředku ve válečných konfliktech zrušila Úmluva o zákazu chemických zbraní. Místo toho se přesunul do ulic, kde je využíván jak k osobní obraně, tak k rozehnání davových nepokojů.

Válka slz

Slzný plyn je nesmrtící chemická zbraň, která způsobuje silnou bolest očí a dýchacích cest, podráždění kůže a dočasnou slepotu. Oči pálí a výrazně slzí. Může také vyvolat pocit pálení v nose a akutní otok sliznice.

Pokud je slzný plyn vdechován, způsobuje podráždění a zanícení plic a horních cest dýchacích. Vyvolává kašel, dušení a člověk má problém chytit dech. Jeho požití může způsobit průjem, nevolnost a zvracení.

Účinky se obvykle objeví několik vteřin od zásahu a mohou trvat až hodinu. Podle výzkumů má většina lidí vystavených slznému plynu mírné krátkodobé příznaky, ale u 1 z 15 osob se mohou vyskytnout závažné příznaky. Závisí to ovšem na množství plynu, kterému je osoba vystavena, spolu s umístěním - v interiéru nebo venku - a na délce expozice.

Astmatici nedýchat

Největší problémy čekají na lidi, kteří byli vystavěni slznému plynu uvnitř, a pak na ty, kteří mají zdravotní potíže, jako je třeba astma. U nich může dojít k bronchospasmu, tedy zúžení průdušek. Slzný plyn také dokáže způsobit astmatický záchvat a vést k respiračnímu selhání a smrti. Vyšší riziko komplikací mohou mít i lidé s vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními onemocněními.

Jedním z nejznámějších slzných plynů je pepřový, který jako účinnou látku obsahuje oleoresin capsicum, zjednodušeně řečeno kapsaicin, tedy to, co pálí v čili papričkách. Vedle nebezpečí pro lidí s chronickými plicními potížemi může jeho inhalace způsobit náhlé zvýšení krevního tlaku a zvýšit riziko mrtvice nebo infarktu.

A co dělat, když už jste vystaveni pepřovému plynu? Důležitý je rychlý únik z místa zásahu. Plyn je hustší než vzduch, takže klesá k zemi a výše položené místo vás ochrání. Oči a tvář je dobré umýt vodou, ruce mýdlem. Zasažené oblečení, které se svléká přes hlavu (pulovr nebo tričko), je vhodné ustřihnout, aby se zamezilo opětovnému kontaktu s tváří.

Doporučuje se použít mléko, které mírní příznaky pálení také po požití hodně pikantního jídla. Protestující v Hongkongu zase prý dávají přednost kombinaci jedlé sody a vodou. Tu si stříkají do obličeje a úst, aby neutralizovali účinky částic slzného plynu.

Zdroje: healthline.com, theatlantic.com

Nejčtenější články