Close search

Budoucnost podle Billa Gatese: "Robotické" pilulky, umělé steaky z laboratoře

Instagram.com Zdroj: Instagram.com

Světově proslulá výzkumná univerzita v americké Cambridge - Massechusettský technologický institut, MIT, již osmnáct let přináší seznam revolučních objevů, řešení a technologií se zásadním dopadem na běžný život každého z nás. V roce 2019 seznam poprvé sestavoval externista a nebyl jím nikdo jiný než Bill Gates. Ještě než vznikne nový seznam pro rok 2020, stojí za to si seznam pro rok 2019 připomenout.

Roboti všude, kam se podíváš

Jako zakladatel a šéf Microsoftu Bill Gates dokonale odhadl vývoj technologií v oblasti domácích počítačů, operačního systému a internetu. Vydal se do oblastí, které pro jiné byly sci-fi. Až posléze se ukázalo, že šlo jen o těžko uvěřitelnou budoucnost. To mu vydělalo jmění.

Vizionářství Billa Gatese neopustilo po celý život. I v roce 2019 Bill Gates s nadšením prezentuje revoluční technologie a inovace, které mají změnit život nás všech. V seznamu ročenky MIT zmiňuje robotizaci a roboty s prvky umělé inteligence, tedy takové roboty, kteří sami vyřeší i neočekávané situace. Nezapomíná ani na digitální asistenty, kteří se mají stát společníky lidí v každodenním životě.

Zdraví a životní prostředí

V seznamu revolučních technologií MIT 2019 se Bill Gates zaměřuje konkrétně na dvě oblasti. První oblast se týká zdravotní péče. Jde například o predikce předčasného porodu, náramkový kardiogram, vyšetření zažívacího ústrojí prostřednictvím spolknuté pilulky nebo vakcínu proti rakovině na míru.

Druhá oblast se týká životního prostředí. Vedle nové generace atomových elektráren, lapačů oxidu dusíku nebo toalet nezávislých na kanalizaci Bill Gates jmenuje i umělé maso. Může jít buď o rostlinné alternativy masa, nebo maso živočišného původu, které však pochází z laboratoře.

Maso z laboratoře

Maso z laboratoře pěstují biochemičtí inženýři bez toho, aby chovali a zabíjeli zvířata. Taková výroba masa má minimální dopad na životní prostředí. Umělé maso má být dle Billa Gatese jednou z možností, jak omezit klimatické změny a zasytit 9,8 miliard lidí, kteří by měli obývat planetu v roce 2050.

O tom, že umělé maso není žádná fikce, vás přesvědčí FOTOGALERIE.

Nejčtenější články