
Vodní kámen je postrachem mnoha domácností. Tvoří se všude tam, kde je tvrdá voda s vysokým obsahem minerálů, jako je vápník a hořčík. Nejvíce nás trápí v koupelně a na toaletě, kde vytváří nevzhledné mapy na kohoutcích, v umyvadlech i sprchových koutech a z dlouhodobého hlediska snižuje životnost vybavení. Jak se ho tedy účinně a jednou provždy zbavit?
Osvědčené babské rady, které skutečně fungují
Než sáhnete po drahé chemii, zkuste metody, které jsou nejen levné a ekologické, ale často i překvapivě účinné.
Jednou z nejznámějších a nejdostupnějších metod je kombinace octa a jedlé sody. Postižené místo stačí posypat sodou, zalít octem a nechat směs přibližně 10 až 30 minut působit. Během této doby uvidíte, jak probíhá chemická reakce, která usazeniny rozpouští. Nakonec povrch dočistěte houbičkou či kartáčkem a důkladně opláchněte vodou.
Podobně skvěle funguje i kyselina citronová. Můžete použít přímo čerstvou citronovou šťávu, která je ideální na vyleštění kovových kohoutků. Pro větší sílu zkuste rozpůlený citron posypat solí a touto kombinací drhnout zasažená místa. Po chvíli působení stačí jen opláchnout a máte hotovo.
Když příroda nestačí: Silnější kalibr na odolné usazeniny
Pokud domácí metody selhávají, je čas přitvrdit. Na trhu existuje řada speciálních čisticích prostředků, které si s minerálními nánosy poradí. Hledejte produkty s obsahem kyseliny chlorovodíkové nebo fosforečné. Vždy však pracujte v rukavicích, v dobře větrané místnosti a striktně se řiďte pokyny výrobce.
Zajímavým a šetrným pomocníkem na odolný vodní kámen v toaletní míse je čisticí pemza. Jde o měkký kámen určený přímo na keramiku, který usazeniny mechanicky odstraní, aniž by poškrábal povrch. Navíc ho můžete používat opakovaně.
Jako alternativu lze využít i peroxid vodíku, který kromě odstranění usazenin povrch také dezinfikuje. Stačí ho nanést na skvrny, nechat chvíli působit a poté místo mechanicky dočistit.
Prevence je základ: Jak předejít novým usazeninám
Nejlepší boj s vodním kamenem je ten, kterému předejdete. Základem je po každém použití otřít kohoutky, umyvadlo i sprchový kout do sucha. Zabráníte tak zasychání kapek vody a tvorbě nových skvrn. Skvělým trikem pro nerezové povrchy je jejich občasné přetření hadříkem s kapkou olivového oleje – vytvoří ochranný film a dodá jim lesk. A pamatujte, že při zkoušení jakéhokoli nového čisticího postupu je dobré ho nejprve otestovat na malém, skrytém místě.
Zdroj: Restaurace Paštička, Sophia’s Cleaning, KidPlay.tech, Good Housekeeping, Puracy