Close search

Tohle jste nečekali! EU nařídila, že vám restaurace musí dát vodu zdarma. Co se teď změní?

Vygenerováno pomocí AI Zdroj: Vygenerováno pomocí AI

Restaurace v Česku i celé Evropské unii čeká zásadní změna. Brzy budou muset hostům nabízet kohoutkovou vodu zdarma, případně jen za symbolický poplatek. Tento krok je součástí širšího evropského trendu, jehož cílem je omezit používání jednorázových plastů, a snížit tak zátěž pro životní prostředí.

Co se mění a proč?

Evropská unie schválila nové nařízení o obalech a obalových odpadech, které má vstoupit v platnost do dvou let. Podle něj budou muset restaurace, bary i kavárny povinně zařadit do své nabídky kohoutkovou vodu, a to buď zcela zdarma, nebo za minimální cenu. Pro české zákazníky to bude vítaná změna. Dosud nebylo výjimkou, že si podniky za džbánek kohoutkové vody účtovaly i několik desítek korun, někdy dokonce více než za pivo. Tomuto zvyku by tak měl být brzy konec.

Dvě strany jedné mince

Hlavním motorem této změny je snaha omezit obrovské množství odpadu z plastových lahví a motivovat lidi, aby méně kupovali balenou vodu. Cílem Evropské unie je do roku 2030 snížit množství obalových odpadů o 5 % a v následujících letech v tomto trendu pokračovat.

Na druhé straně se ozývají provozovatelé restaurací, kteří se obávají nových nákladů. Servírování vody zdarma s sebou nese výdaje za obsluhu, mytí sklenic a dodržování hygienických standardů, což může pro některé podniky představovat zátěž.

Jak je to jinde v Evropě?

Praxe v evropských zemích se dosud značně lišila. Například ve Velké Británii musí podniky s licencí na prodej alkoholu poskytnout vodu z kohoutku na vyžádání zdarma. Naopak v Nizozemsku žádná taková povinnost neexistuje a lidé za ni bojují pomocí petic. V mnoha zemích západní Evropy, jako je Německo, Itálie nebo Belgie, není voda zdarma v restauracích standardem a hosté si ji musí objednat a zaplatit, přičemž často dostanou pouze balenou. Alternativou jsou zde alespoň veřejná pítka a fontánky. Obecně tak stále platí, že pokud v evropské restauraci požádáte o vodu, s největší pravděpodobností vám přinesou lahev, za kterou si naúčtují plnou cenu.

Voda zdarma je jen začátek

Povinnost nabízet kohoutkovou vodu zapadá do širšího balíčku evropských opatření na podporu udržitelnosti. Mezi další kroky patří například zákaz jednorázových plastových obalů na kosmetiku v hotelech nebo povinnost omezit prázdný prostor v přepravních obalech. Členské státy si však budou moci některé detaily upravit samy, například stanovit výši symbolického poplatku za vodu. V Česku tak můžeme očekávat, že si brzy budeme moci ke kávě či jídlu objednat sklenici kohoutkové vody, podobně jako je to už léta běžné třeba ve Francii.

Zdroj: Centrum, Blue Community, Earth911, Foodie, Fodor’s Travel Forum

Nejčtenější články