
Tchynin jazyk, odborně Sansevieria, je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně pro svou nenáročnost. A to platí i pro její stříhání. Na rozdíl od mnoha jiných pokojovek totiž nepotřebuje pravidelný sestřih. Naopak, příliš časté nebo zbytečné zásahy nůžkami jí mohou spíše uškodit, způsobit stres a zpomalit její růst.
Proč vůbec tchynin jazyk stříhat?
K řezu tchynina jazyka bychom měli přistoupit pouze z několika praktických důvodů. Tím nejčastějším je odstranění listu, který je suchý, poškozený, napadený škůdci nebo začíná u základny hnít. Dalším důvodem může být estetická úprava, pokud se rostlina příliš rozrostla a už se nevejde do květináče. Řez je také nezbytný, pokud si chcete rostlinu namnožit pomocí listových řízků. Rozhodně se ale vyhněte pravidelnému stříhání v týdenních či měsíčních intervalech.
Kdy je ten správný čas na nůžky?
Pokud se už pro řez rozhodnete, ideálním obdobím je jaro nebo začátek léta. V této době je rostlina v plné síle, aktivně roste a jakékoli rány se jí hojí mnohem rychleji a lépe. Snadněji tak po zásahu zregeneruje a minimalizuje se riziko, že by ji řez oslabil.
Jak na to správně a bezpečně
Pro řez si vždy připravte velmi ostrý a sterilní nůž. Pouze tak zajistíte čistý a hladký řez, který se bude dobře hojit. Listy nikdy neštípeme ani nestříháme nůžkami s tupými čepelemi, které by mohly tkáň zbytečně pomačkat. Řez veďte co nejblíže u povrchu substrátu, aby po listu nezůstal nevzhledný pahýl. Snažte se být střídmí a odstraňujte pouze ty listy, které jsou skutečně problematické. Nikdy byste neměli odstranit více než čtvrtinu celkového objemu rostliny najednou. Po řezu dočasně omezte zálivku a nevystavujte rostlinu přímému slunci, dejte jí čas na zotavení.
Čemu se při stříhání rozhodně vyhnout
Největší chybou je zaštipování nebo zkracování špiček zdravých listů. Jakékoli poškození na listu tchynina jazyka zanechá trvalou a viditelnou jizvu. Navíc, na rozdíl od jiných rostlin, list po zastřižení nezačne na konci větvit ani z něj nevyraší nové výhony. Nové listy rostou vždy pouze od kořenů z báze rostliny. Příliš radikální řez může rostlinu oslabit a zpomalit její růst na dlouhou dobu.
Chcete si rostlinu namnožit? Odříznuté listy nevyhazujte!
Pokud zdravý odříznutý list plánujete použít k množení, můžete jej rozřezat na několik menších částí, každá by měla mít alespoň 6–8 cm. Než řízky zasadíte, nechte je jeden až dva dny volně na vzduchu, aby řezné rány zaschly a vytvořil se na nich ochranný kalus. To je klíčové pro prevenci hniloby. Při sázení do substrátu si dejte pozor na správnou orientaci – do půdy musí jít vždy ta část, která byla na původním listu níže. Pokud byste řízek zasadili obráceně, nezakoření.
Zdroj: TN.com.ar, Abecedazahrady.cz, Prima Living, TheSpruce, GardeningKnowHow, RHS