Close search

Tajemství obří úrody malin: Tohle musíte udělat ihned po sklizni

Vygenerováno pomocí AI Zdroj: Vygenerováno pomocí AI

Maliník patří v českých zahradách k nejoblíbenějším keřům, a pokud mu věnujete správnou péči, odvděčí se vám rok co rok bohatou nadílkou sladkých plodů. Klíčové období, které rozhodne o úspěchu příští sezóny, nastává hned po sklizni. Právě teď můžete jednoduchými zásahy výrazně ovlivnit zdraví i budoucí výnosy vašich maliníků.

Základem úspěchu je správný řez

Jakmile sklidíte poslední malinu, je čas na nejdůležitější krok: řez. Pruty, které letos plodily, už svůj úkol splnily a je potřeba je odstranit. Tím nejen uvolníte místo a dodáte energii novým výhonům, ale také omezíte šíření chorob a škůdců. Není důvod čekat až do jara, pusťte se do toho hned.

Všechny odplozené pruty odstřihněte co nejblíže u země. Z nových, mladých prutů, které vyrostly letos, ponechte jen ty nejsilnější a nejzdravější. Ideální je nechat zhruba tři až čtyři nejsilnější výhony na každý metr řádku. Všechny slabé, poškozené nebo ty, které rostou příliš daleko od hlavního trsu, bez milosti odstraňte. Porost tak nebude zbytečně zahuštěný a bude lépe dýchat a schnout. Pokud pěstujete maliny v širších pásech, snažte se udržet šířku porostu mezi 30 a 45 centimetry.

Doplňte živiny pro další sezónu

Sklizeň plodů půdu přirozeně vyčerpá, proto je na čase dodat maliníkům novou sílu. Po řezu zapravte do půdy kolem keřů dobře vyzrálý kompost nebo chlévský hnůj. Použít můžete i vyvážené NPK hnojivo, které podpoří růst silných mladých prutů. Na podzim maliníky ocení také přídavek vápna. Dávejte si však pozor na přehnojení dusíkem, protože příliš bujný a hustý porost je náchylnější k houbovým chorobám.

Voda a mulč pro zdravé kořeny

Maliníky potřebují dostatek vláhy i po sklizni, aby mohly nové výhony pořádně zesílit. Zároveň jim ale nesvědčí přemokření. Ideální vlhkost v půdě pomůže udržet mulč, například ze slámy, štěpky nebo posekané trávy. Mulčovací vrstva navíc skvěle potlačí růst plevele. S mulčem to ale nepřehánějte. Příliš silná a dlouho ležící vrstva může v půdě zadržovat nadměrnou vlhkost a vést k hnilobě kořenů.

Udržujte porost vzdušný a bez plevele

Pravidelným odstraňováním starých prutů, jak jsme popsali výše, výrazně snížíte riziko šíření chorob. Během léta a podzimu porost kontrolujte a odstraňujte jakékoli napadené či poškozené části. Maliníky mají také tendenci vyhánět nové odnože i mimo hlavní řádek. Tyto výhony pravidelně okopávejte nebo vytrhávejte, abyste udrželi záhon přehledný a usnadnili si práci i budoucí sklizeň. Mladé výhony, které jste v porostu nechali, je dobré vyvázat k opoře, například k drátěné konstrukci. Budou tak lépe osluněné a chráněné před zlomením.

Správná péče po sklizni je jednoduchá, ale naprosto zásadní. Díky ní udržíte své maliníky zdravé, vitální a zajistíte si, že se i příští rok budete moci těšit z bohaté úrody lahodných plodů.

Zdroj: Penn State Extension, Nebraska Extension, noursefarms.com, amy-pennington.com

Nejčtenější články