Close search

Jeden z největších mýtů Evropy: Vesnice plná lidí se prý objevuje jen jednou za sto let

Archiv Zdroj: Archiv

Brigadoon - tak zní název mýtické skotské vesnice, která nedá spát záhadologům ani některým historikům. Legenda tvrdí, že víska plná lidí se objevuje jen jednou za sto let. A to na pouhých čtyřiadvacet hodin. Historici možná mají vysvětlení, co za tím vším je!

Legenda praví, že obyvatelé vesnice požádali Boha, aby Brigadoon, ležící kdesi na Skotské vysočině, skryl před nájezdníky. Bůh kouzlo skutečně seslal, ale s podmínkou - obyvatelé nesmějí vesnici opustit. Jen jednou za sto let se prý Brigadoon objeví. V ten den mohou místní slavit a veselit se. A dokonce i přijímat návštěvy. Ovšem ani tehdy nesmějí vesnici opustit. Vesnice tak pluje časem a její obyvatelé spolu s ní.

Vesnice zřejmě skutečně existovala a k jejímu zmizení došlo v roce 1754, jak to alespoň píše ve své knize věnované ztraceným místům autor Bob Curran. Podle něj byla vesnice skryta před postupujícími vojáky v průběhu Jakobïtského povstání. Pak by dávala smysl i ona smlouva, kterou místní uzavřeli s Bohem, aby jejich vesnici zneviditelnil. Podle Currana vesnice nejspíš zmizela v nějakém časoprostorovém víru. Samozřejmě jde v tomto bodě pouze o spekulaci.

Jiní odborníci, kteří se věnují skotským mýtům, mají reálné vysvětlení vzniku mýtu. Domnívají se, že legenda o Brigadoonu je převzatá z německé mytologie. V ní totiž existuje velmi podobný příběh o vesnici zvané Germelhausen. Psali o ní například i bratři Grimmové. Zvony v Germelhausenu zvonily tak hlasitě, že se jejich ozvěna nesla až daleko přes bavorské hory. Kdo se vydal za zvukem zvonů, toho už nikdy nikdo neviděl. Gremelhausen byl totiž obýván zlými duchy, kteří toužili škodit lidem. Germelhausen byl ukryt kdesi hluboko v kopcích a vesnici nikdy nikdo neviděl, stejně jako skotský Brigadoon.

Vyznění legendy o Germelhausenu je ale ponuré a temné, zatímco brigadoonská legenda je spíše o oslavách a romantice, které se jednou za sto let v této vesnici konají. Tento charakter dal mýtu také muzikál, který v roce 1947 napsal Frederick Loewe. Pojednává o americkém páru cestovatelů, kteří se do vesnice Brigadoon dostanou v onen den, navíc ve chvíli, kdy se tam chystá svatba. Není nouze o chaos a vtipné scénky.

Je možné, že i Loewe původně vycházel z příběhu o Gremelhausenu, ale upravil si ho pro své potřeby. Dva roky po válce totiž nebyla příliš velká poptávka po depresivních německých mýtech a lidé se spíše chtěli bavit.

A kde by mohla vesnice Brigadoon ležet? Jediným reálným vodítkem v celé pověsti je středověký most Brig o Doon při skotském městě Ayr. Není však známo, že by místo bylo s legendou nějak spjato. Pokud se tedy vydáte do Skotska pátrat po nejzáhadnější zdejší vesnici, budete potřebovat zatraceně velké štěstí...

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA TAJEMSTVÍ VESNICE BRIGADOON A NA MÍSTA, KAM JI MNOZÍ UMISŤUJÍ!

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu