Close search

Stíny mořských hlubin: Strach ze žraloků má jméno galeofobie

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Galeofobie je trvalý a nadměrný strach ze žraloků, který způsobuje pocity úzkosti. A je jedno, jestli toto zvíře pozorujete z lodi, nebo se na něj díváte v televizi z bezpečí domova.

Oči bez života, ostré zuby, nepřirozená rychlost a síla, se kterou narazí na svou kořist jako vlak. Tak obvykle vypadá útok žraloka. Co už není moc obvyklé, je, že se v jeho čelistech octne člověk.

Žralok lidi nerad

Floridské muzeum se dlouhodobě zabývá soužitím člověka se žralokem a podle jejich statistik došlo loni po celé planetě ke 140 interakcím. Z toho bylo 64 nevyprovokovaných útoků a 41 vyprovokovaných, tedy takových, které vznikají když se potápěči snaží žraloka pohladit, nebo ho krmí. Zbytek tvoří mix jako třeba když se žralok zakousne do lodě.

V porovnání se předchozím obdobím 2014-18, kdy došlo v průměru k 82 nevyprovokovaným útokům, je patrný pokles. Počet mrtvých na straně lidí byl loni pět, co je obvyklý roční průměr. I ten ale představuje z dlouhodobého hlediska výrazný pokles, který odráží pokrok v oblasti bezpečnosti na plážích, lékařského ošetření a obecného informování veřejnosti.

Stejně ale strach ze žraloků zůstává hluboce zakořeněn i u suchozemců, a to zejména kvůli filmům, v nichž představují nelítostné zabijáky, vděčný objekt, kterým lze vyvolat hrůzu.

O poznání lépe přijímaní hroši ročně zabijí stokrát víc lidí. A až 35 000 lidských životů mají na svědomí psi, ale podle Světové zdravotnické organizace to z 99 % procent souvisí s přenosem vztekliny. Český statistický úřad eviduje za rok 2018 dvacet úmrtí spojených se zvířaty, z toho polovinu si připsala klíšťata.

Fobie z Čelistí

Existuje téměř 500 různých druhů žraloků, ale na člověka útočí nejčastěji tři z nich - žralok bílý, žralok tygří a žralok bělavý, kterému se pro jeho mohutnost někdy říká i býčí.

Zejména kvůli jejich mediálnímu obrazu, který z nich dělá nemilosrdné zabijáky, mají vlastní fobii - galeofobii. Slovo galeo pochází z řeckého výrazu galeos, který označuje Žraloka černoústého (Galeus melastomus), známého také jako Máčka černoústá.

Masové rozšíření galeofobie se připisuje zejména vlivu snímku Čelisti, kterým začínající režisér Steven Spielberg v roce 1975 rozčeřil nejen vody Hollywoodu. Autor literární předlohy snímku Peter Benchley se pak dlouhá léta snažil napravit pošramocený obraz žraloků a věnoval se jejich ochraně.

Mnohé zábavní parky dnes nabízejí pomoc s léčením galeofobie nejen vzdělávacími programy, ale umožňují také plavání se žraloky.

Zdroje: floridamuseum.ufl.edu, czso.cz, thesun.co.uk

Nejčtenější články