Close search

Plastické operace i botox? Sociální sítě a špatné duševní zdraví nutí mladé jít pod skalpel

Pixabay Zdroj: Pixabay

Vnější vzhled měl v naší společnosti vždy veliký význam. Lidé se starali a vylepšovali svůj zevnějšek nejrůznějšími způsoby v průběhu tisíců let. S razantním technologickým vývojem a s tím spojeným lékařským pokrokem, ale přišly plastické operace, které "vady na kráse" dokáží odstranit trvale.

Vnější vzhled měl v naší společnosti vždy veliký význam. Lidé se starali a vylepšovali svůj zevnějšek nejrůznějšími způsoby v průběhu tisíců let. S razantním technologickým vývojem a s tím spojeným lékařským pokrokem ale přišly plastické operace, které "vady na kráse" dokáží odstranit trvale. 

Samozřejmě zájem o plastickou operaci a případný chirurgický zákrok je už na uvážení každého. Faktem ale zůstává, že význam vzhledu je stále silnější a na mnohé jedince se vyvíjí tlak, který je nutí držet krok s krásnem. Rostoucí vliv sociálních sítí, které pomáhají zahlcovat internet idealizovanými fotografiemi, které mají velmi daleko ke skutečnosti, tak významně přispívají k nejistotě ohledně vzhledu u mnoha mladých lidí.

Dostupnost plastických operací a jiných kosmetických úprav poskytuje možnost vyhledání okamžité nápravy. Přesto domnělé vady na kráse často nemají nic společného se skutečným problémem, který daného jedince trápí.

Rychlé řešení

Proto se kosmetické a dermatologické kliniky ve Velké Británii budou muset v budoucnu starat nejen o fyzické zdraví svých pacientů, ale také o to duševní. Po oficiálním sjezdu místních lékařů i dermatologů, který se konal pod záštitou vládní zdravotnické organizace, se lékaři snaží zvýšit ochranu svých pacientů. Nyní se v klinikách, které poskytují botoxové a jiné výplně budou zdravotníci zkoumat duševní zdraví svých pacientů.

Tato nová bezpečnostní opatření mají za úkol ochránit právě jedince, kteří mohou být příliš zranitelní a snadno tak podléhat vnějším vlivům, jako například sociálním sítím nebo módním časopisům. Mnohé kosmetické a dermatologické kliniky budou také mít speciálně vycvičený personál, který bude schopný rozeznat příznaky různých onemocnění.

Duševní problémy

Personál se zaměří hlavně na dysmorfofobickou poruchu, kvůli které je pacient přesvědčen, že jeho tělo je nějakým způsobem deformováno. Tito jedinci pak často vyhledávají dermatology, chirurgy i stomatology k odstranění různých nedostatků.

Britští lékaři ale varují, že některé kliniky se mohou podobným praktikám vyhýbat. Upozorňují i na to, že podobné změny sice vítají, přesto je považují za nedostatečné, jelikož ve světě není podobná péče běžná. Takže mnohé kliniky mohou čerpat z onemocnění a duševních problémů svých klientů.

Ve světě jsou již nyní známé případy, kdy si lidé vytvořili závislost na plastických operacích a dalších kosmetických úpravách, přesto jsou tyto situace výjimečné. Celkově chybí osvěta ohledně vlivu sociálních sítí na citlivé jedince, kteří následně veškeré snímky zveřejňované na internetu berou za skutečnost a pěstují si v sobě pocity méněcennosti, které chtějí následně řešit chirurgickými úpravami.

Je třeba si vždy pamatovat, že svět Instagramu a dalších médií prezentuje jen to, co dokáže upoutat pozornost veřejnosti. Proto není možné, a ani to není potřeba, se snažit daným výjevům vyrovnat.

Nejčtenější články