Close search

Sirotci z Titaniku přišli na cestě za lepším životem o otce

Wikimedia Commons/Underwood & Underwood, Public Domain Zdroj: Wikimedia Commons/Underwood & Underwood, Public Domain

Jejich příběh patří mezi nejzajímavější osudy přeživších z Titaniku. Michel Marcel a Edmond Roger se sotva naučili mluvit, když vyrazili na cestu, která se zapsala do dějin.

Staršímu z bratrů, Michelovi Marcelovi, nebyly ještě ani čtyři, mladší Edmond Roger měl dva roky. Přesto se jejich otec, slovenský rodák Michel Navratil, rozhodl vzít je na dlouhou cestu do Ameriky, kde chtěl začít znovu.

Sen o lepším životě

Je to jen mlhavá vzpomínka, ale zůstala jim do konce života. Do kajuty vchází otec s neznámým mužem, obléká oba syny do teplého oblečení a následně je usazuje do jednoho ze záchranných člunů. Protože byl vstup povolen jen ženám a dětem, otec zůstává na palubě.

Svým činem zachránil dva životy uprostřed katastrofy, při níž zemřelo přes 1500 lidí. Možná cítil i výčitky svědomí, protože je vzal na tuto cestu za ne úplně ideálních okolností.

Michel Navratil, rodák ze slovenského města Sereď, hledal před lety štěstí ve Francii, kde se uchytil jako krejčí. V nové zemi se seznámil s Italkou Marcelle, se kterou měl dva syny - Michela Marcela a Edmonda Rogera. Manželství ale dlouho nevydrželo a po rozvodu připadla péče o chlapce matce. Otec si je brával jenom o víkendech a na svátky. V dubnu 1912 je přišel vyzvednout na Velikonoce, ale nikomu neprozradil, co je jeho skutečným cílem.

Ztraceni v New Yorku

Kluci se po katastrofě octli v záchranném člunu, kde nikoho neznali, a co hůř, nikomu nerozuměli. Podobné to měli i na Titaniku, protože se otec stranil všech, aby nedošlo k prozrazení jejich skutečné identity. Patrně tam nikdy s nikým nenavázali bližší kontakt.

A najednou jsou uprostřed oceánu, v přeplněném člunu, kde nikdo nerozumí francouzsky. Když bylo po všem, ukázalo se, že nemají nikoho. Ujala se jich Margaret Haysová, která žila v New Yorku a mluvila francouzsky. Udělala tak proto, aby je udržela pohromadě a úřady je neposlaly do sirotčince.

Okamžitě se rozběhlo pátrání po příbuzných obou chlapců, jejich fotky se dostaly do novin po celém světě. A tam je také uviděla máma.

Život po Titaniku

Jenže vyvstal drobný problém - děti byly na cestu zapsány pod falešnými jmény Lota a Louise, protože otec chtěl zahladit všechny stopy a začít Americe znovu. Měl příbuzné v okolí Chicaga, ale nikdy se nepotvrdilo, že by to mohl být cíl cesty.

Marcelle dorazila do New Yorku 12. května a až když chlapci potvrdili, že se skutečně jedná o jejich matku, rodina se mohla konečně dát dohromady. I když byla neúplná.

Tělo Michela Navratila se našlo při prozkoumávání trosek Titaniku. Protože se na cestu zapsal jako Louis M. Hoffman, podle jména byl poslán na hřbitov Baron de Hirsch Cemetery v kanadském Halifaxu, kde se pochovávali židovští pasažéři lodě.

Edmond Roger bojoval v II. světové válce. Padl sice do německého zajetí, ale povedlo se mu utéct. Poté se jeho zdraví rapidně zhoršovalo a zemřel ve věku 43 let. Jeho starší bratr Michel Marcel se živil jako profesor psychologie, dožil se 92 let, co z něj činilo nejdéle žijícího mužského pasažéra Titaniku.

Nejčtenější články