Close search

Sezónní afektivní porucha aneb když je zima smutná

Pixabay Zdroj: Pixabay

Podzim a zima představují riziko pro psychiku každého z nás. Nevlídné počasí se odráží i na zhoršené náladě. Ta může přerůst až do podoby tzv. zimního smutku, pro který dokonce existuje odborný termín sezónní afektivní porucha, zkráceně SAD.

V zimním období se příroda ukládá ke spánku, útlum zaznamenáváme u zvířat, ale i u lidí. Životní styl a pracovní režim se však v zimě zpravidla nemění, bez ohledu na přirozené biorytmy. Chlad a kratší dny se odrážejí na poklesu tělesné aktivity, snižuje se vitalita, chuť do života i do práce. Mohou se objevit i těžké deprese se sebevražednými myšlenkami, proto není radno zimní smutek podceňovat.

Vážný problém

Nejde o obyčejnou depku, ze které se člověk vyspí. Jde o extrémní výkyvy nálad, které přicházejí na podzim a končí až s jarem. Sezónní afektivní porucha je vážný problém, který je bohužel podceňovaný. Vyskytuje se tak často, že ho dokonce považujeme za běžný stav. I proto byl odborníky definován až relativně nedávno. S termínem sezónní afektivní porucha - SAD poprvé přišel Dr. Norman E. Rosenthal v roce 1984.

Chuť prospat zimu

Se zimním smutkem či přímo zimní depresí se dostavuje také zvýšená spavost, zatímco klasická deprese jde ruku v ruce s nespavostí. Jako by lidé chtěli prospat zimu a vzbudit se až na jaře. Od klasické deprese se sezónní afektivní porucha liší i tím, že lidé zpravidla neztrácejí chuť k jídlu, naopak jedí více a také tloustnou. Jako by chtěli chybějící energii doplnit jídlem. Existuje však mnohem efektivnější řešení...

Léčba světlem

Zimní smutek se nedílně pojí s nedostatkem slunečních paprsků, a tím i nedostatkem vitamínu D. Ten totiž vzniká jako produkt fotosyntetických reakcí v kůži ozářené sluncem. Podávání vitamínu D se příliš neosvědčilo, zato se osvědčila tzv. světelná terapie. Lidé postižení zimním smutkem se vystavují umělému či přírodnímu světlu. A výsledky se skutečně dostavují. To potvrzuje i MUDr. Ján Praško, CSc. ve své publikaci o depresivní poruše, kde píše: „Sezónní afektivní porucha se velmi účinně léčí fototerapií – aplikací jasného intenzivního světla (více než 2000 luxů) v ranních hodinách.“

Vyzkoušet můžete i přírodní světlo, jednoduše tak, že se na zimu vydáte do teplých krajin. Pokud si to můžete dovolit, zimní smutek vás v exotických destinacích pravděpodobně přejde.

CO JE A CO NENÍ DEPRESE? NA ČASTÉ MÝTY SE PODÍVEJTE DO FOTOGALERIE:

Nejčtenější články