Close search

Selfitida: Posedlost vlastními fotkami je psychická porucha a může být velmi nebezpečná

pixabay Zdroj: pixabay

O fenoménu selfies toho bylo už mnoho napsáno. To, že je stále více lidí závislých na přizování “selfíček” je jasný fakt. Některé případy takové závislosti jsou ale až tak závažné, že lidé neváhají podstupovat plastiky obličeje jen proto, aby vypadali dobře na sociálních sítích. Jde opravdu o novou psychickou poruchu, tzv. selfitidu?

Pocity štěstí při sbírání lajků

Dvaadvacetiletý mladík z britského Essexu má na instagramu 50 tisíc příznivců a sám přiznává, že je závislý na pořizování selfie - tedy fotografií sebe sama svým mobilním telefonem. Dále uvádí, že má na tuto činnost vyvinout jasnou strategii a to takovou, že selfie vkládá na instagram v určitou denní dobu, která mu zajistí co nejvíce “lajků”. Pokud fotka dostane méně než 600 “lajků”, smaže ji.

Mladík přiznal, že když nahraje novou fotku, během dvou minut dostane až sto lajků a tento pocit doslova miluje. “Ty chvíle, kdy se mi zblázní telefon, jsou úžasné”, dodává.

Porucha nebo komplikované lidské chování?

Co myslíte, je tohle chování ještě normální? Je nutné podotknout, že “normální” je velice relativní pojem a stejně tak, jako má někdo pocity euforie, když jeho oblíbené mužstvo vyhraje v televizi zápas, pocity štěstí někdo zažívá, když se mu palce nahoru pod jeho fotkou jenom hemží.

Někteří odborníci se přiklánějí k tomu, že Selfitida je opravdu duševní porucha a ti, kdo jí trpí, potřebují odbornou pomoc. S těmito úsudky přišli britští a indičtí odborníci psychologové a psychiatři. Ti Selfitidu opravdu začali zkoumat jako jako poruchu a vytvořili behaviorální škálu určenou k hodnocení závažnosti poruchy.

Patříte k nim?

Ukázalo se, že existují tři stupně selfitidy. Hraniční případy tvoří lidé, kteří pořizují selfie alespoň třikrát denně, ale nechávají si je pro sebe. Akutní fáze nastává, pokud všechny snímky sdílejí na sociálních sítích. V chronické fázi pak lidé pociťují nekontrolovatelnou potřebu stále se fotit a sdílet fotky alespoň šestkrát denně.

Jedinec postižený Selfitidou podle vědců vyžaduje pozornost a často mu také schází sebevědomí. Tím, že stále sdílí fotky svého obličeje, který samozřejmě vypadá daleko lépe než ve skutečnosti, se chce cítit jako součást skupiny a díky tomu chce posílit své sociální postavení. Někteří lidé zašli tak daleko, že kvůli popularitě na sociální síti podstupují plastické operace obličeje, nechávají si vybělit zuby, zúžit obličej, píchat botox do rtů.

Příčiny se musí léčit

V tomto případě se opravdu jedná o posedlost vlastním tělem a pokřivené vnímání sebe sama a sociální sítě a fenomén selfies to jenom podporují. Porucha vnímání vlastního těla je nesmírně nebezpečná, protože může vyústit až k pokusu o sebevraždu. Zda se tomuto jevu nalepí nějaká nálepka asi neznamená řešení problému. Postižení lidé by si spíš měli uvědomit, co je v životě opravdu důležité, nebrat svůj vzhled přehnaně vážně a snažit se začít budovat sociální pozici jinak, než přes mobilní telefon.

 

Nejčtenější články