Close search

Rozchod není konec světa. Psycholog radí, jak se s ním vyrovnat

Pixabay Zdroj: Pixabay

Láska až za hrob je krásnou představou, která ale hodně často zůstává jen u pouhé fráze. Rozchody i rozvody partnerů jsou v dnešní době velice běžné. Proto je potřeba vědět, jak se na takovou situaci připravit a jak se s rozchodem vyrovnat.

Ztráta milovaného partnera je silnou zátěží pro psychiku. Pokud se nejedná o první rozchod v životě, tak už většina lidí přibližně tuší, jak na takovou situaci reagovat. Přesto se rozpad vztahu může na našem vědomí i vnímání okolí silně podepsat a na nějaký čas nás paralyzovat. V takové chvíli je třeba si uvědomit, že rozchod není konec světa a život jde dál. Nejtěžším úkolem ale vždy bývá najít způsob, jak se znovu postavit na nohy.

V rozhovoru pro Extralife.cz psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl radí, jak zvládnout rozchod s partnerem.

Jak zvládnout první dny?

Je důležité si uvědomit, že všichni máme různou povahu. Někdo musí být sám a schovat se do peřin, jiný potřebuje mít kontakt se svými blízkými nebo přáteli. Tuhle část si každý musí zařídit sám podle sebe. Někdy jsou ale návaly emocí příliš silné a člověka převálcují. Někdo to řeší tak, že se jde opít. Pokud jde o jednorázovou záležitost není to tak strašné, ale jedinec by v tom neměl pak pokračovat. Jako únik od reality se nikomu alkohol ani drogy nedoporučují.

A co kontakt s bývalým partnerem?

Člověk se tak totiž vůbec nemůže pohnout z místa a jít dál. Také se nedoporučuje být v kontaktu s bývalým partnerem. Pokud je třeba dovyřídit nějaké záležitosti, je lepší počkat několik dnů. Okamžitým kontaktem si dráždíme ránu. Je třeba tomu dát čas, několik dnů i týdnů.

Na co by se měli bývalí partneři zaměřit? Jak se posunout dál?

Docela pomáhá úklid. Vyklidit a dát pryč věci bývalého partnera. Neobklopovat se tím, aby se k tomu nevraceli. Dále je dobré změnit navyklé rituály. Pokud partneři například určitým způsobem spolu snídali, tak nyní je nejvyšší čas to změnit. Také pomáhá si udělat program, abychom takzvaně nekoukali do zdi. Je důležité se zaměstnat. Pokud se ale na začátku rozchodu objeví problémy jako poruchy spánku, které budou přetrvávat více jak  tři dny, pak je třeba navštívit lékaře.

Má cenu zkoušet se k sobě vrátit?

Podle mé zkušenosti, pokud se jedná o impulzivní rozchod, tedy že jeden z partnerů při hádce bouchne dveřmi. U takového rozchodu je určitá možnost po uklidnění situace, že má cenu se k sobě vrátit a pracovat na vztahu. Když se ale jedná o dlouhodobě neřešitelné problémy, tak tam to obvykle nejde.

Kdy by se člověk měl začít poohlížet po novém partnerovi?

U každého je to individuální. Každý potřebuje jiné množství času, aby si vyčistil hlavu. Někomu to může trvat 3 měsíce, rok a někomu i 5 let. Jsou lidé, kteří se nerozejdou s partnerem, dokud nemají někoho jiného. Je ale dobré být chvíli sám a užít si svoji svobodu.

Nejčtenější články