Close search

Vánoce klepou na dveře: Jaké dárky frčely pod stromečkem v osmdesátých letech

pixabay Zdroj: pixabay

I když to venku nevypadá, zanedlouho přijde adventní čas. To kouzelné období čekání na Ježíška milují děti po celém světě. Dnes jsou trendy pod stromečkem především hračky technologického rázu. Co ale nejvíce potěšilo kluky a holky v osmdesátých a devadesátých letech?

Rubikova kostka

Tento barevný hlavolam přitahoval děti po celém světě. Někdo si nad ním lámal hlavu celé hodiny, někdo záhadu vyřešil za pět minut. Cílem bylo, aby byla na všech stranách kostky stejná barva. Tuto mechanickou a pro děti atraktivní hračku vynalezl maďarský sochař a architekt Ernö Rubik v sedmdesátých letech. Na přelomu 70. a 80. let to byl nejprodávanější produkt na světě.

Céčka

Kolem céček se v 80. letech rozpoutalo doslova šílenství. Zpočátku byly tyto plastové výlisky tvaru C, používány jako součásti závěsů do oken a dveří, ale zanedlouho se z nich stal velmi cenný artikl dětí a mládeže. Céčka sloužila na hraní, jako módní doplněk nebo také jako platidlo pro výměnný obchod. Kdo je nesbíral, jako by nebyl, proto děti milovaly, když v balíčku pod stromečkem zarachtala právě céčka.

Stolní fotbal

S tím si děti v osmdesátých letech vyhrály i celé hodiny. V 90. letech už byla tato zábava trochu retro, jelikož už se začaly objevovat stolní fotbálky a hokeje s táhly, kterými se daly figurky posouvat. Ve stolním fotbalu z 80. let byli hráči přepevněni na pružině a brankář se ovládal páčkou vzadu za brankou. Jako míč posloužila železná kulička. Stolní fotbálek byl zkrátka hitem.

Stavebnice Merkur

Kovová stavebnice české výroby se u nás začala vyrábět už ve dvacátých letech v Poličce nad Metují. Kovové součástky spojované kovovými háčky, matičkami a šroubky byla velice atraktivní snad pro každého kluka. O to víc, když se potom do stavebnice zapojily elektromotorky. Dětem tato stavebnice umožňovala rozvoj manuální zručnosti a technického myšlení.

Walkman

Na začátku 90. let nebylo větší vychytávky než přehrávač na kazety - walkman. Kdo šel po ulici se sluchátky na uších, byl opravdový king. Pěnová sluchátka a  okopírované songy, to byly pravé devadesátky. Kdo dostal pod stromečkem walkmana, nemusel rozbalovat už další dárky. K tomu ještě dostal pár kazet a mohlo se vyrazit do ulic. Systém přetáčení kazet tužkou byl také velice sofistikovaný. To by dnešní děti už těžko pochopily.

 

Nejčtenější články