Close search

Výročí smrti Jaroslava Foglara. Čím inspiroval několik generací mládeže

ceskatelevize.cz Zdroj: ceskatelevize.cz

Kdo by neznal Hochy od bobří řeky, Rychlé šípy nebo Záhadu hlavolamu. Dobrodružná četba o partě mladíků a jejich osudech četla česká mládež dlouhá desetiletí. Návod jak vyndat ježka z klece uměly nazpamět děti v celém Československu. Dnes si připomínáme dvacetileté výročí od Foglarovy smrti. Autor nejzásadnějších děl pro děti a mládež žije dál díky vydávání nových výtisků jeho knih.

Kultovní díla

Jaroslav Foglar, přezdívaný Jestřáb, byl šedesát let ve funkci vedoucího oddílu skautu „Junák“. Od roku 1938 začaly vycházet jeho první publikace. Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana byla první Foglarova kniha, kterou vydal v témže roce. Krátce nato vznikly Rychlé šípy.

Všichni jsme znali Mirka Dušína, který se stal jakýmsi morálním hrdinou, Jindru Hojera, Rychlonožku nebo Červenáčka. Každý z nich měl svůj osud, kterému se Foglar věnoval. Tato parta kamarádů je známá dodnes.

Naučná literatura

Pokud by vaše děti neznaly, zkuste jim místo mobilu dát do ruky jednu z knih Jaroslava Foglara nebo komiks Rychlé šípy. Tento naučný, poutavý a vtipný seriál ovlivňoval snad každé dítě, kterému se komiks dostal do ruky. Jestli jsou Stínadla opravdu fiktivní většina z nás dodnes neví. Ale rádi věříme, že skutečně existují.

O knihy je zájem dodnes

Populární spisovatel zemřel přesně před dvaceti lety, 23. ledna 1999. Na jeho knihách vyrostlo několik generací dětí a mládeže a i když se zdálo, že o jeho knihy nebudou mít nové generace už zájem, opak se stal pravdou. Foglarovy knihy se úspěšně prodávají pořád a navíc vychází nové výtisky původních děl.

Čím byla jeho díla zásadní

Čím byl výjimečný? Vždycky bylo jeho cílem rozvíjet u mládeže úctu k přírodě, čestnost, obětavé kamarádství, odpovědnost k práci a k řešení životních problémů. Při tom všem se děti ale dokázaly i skvěle pobavit a o to šlo “Jestřábovi” především.

Jeho první kniha “Přístav volá” byla plná zásad Modrého života, podle nichž potom žily tisíce dívek a chlapců. Rychlé šípy, Vontové, ježek v kleci..to jsou pojmy, které zaujaly specifické místo v naší kultuře. A proč si je děti tak oblíbily? Hrdinové z Foglarových knih vytvářeli specifický svět, ve kterém se mladí čtenáři dokázali najít, dokázali si do příběhů hrdinů projektovat svůj vlastní život, protože postavy nepostrádaly lidskost a byly tak více uvěřitelné.

Ježek v kleci

Slavný ježek v kleci se stal symbolem čehosi dobrého, pozitivního. Stal se z něho vznešený étos a každý, kdo o něm četl si pod ním představil něco jiného. Pro někoho znamenal odkaz na jistou čestnost, spravedlnost, na pravé přátelství. Pro někoho znamenal ježek určitou nedosažitelnost.

Zkrátka každý si ve Foglarově symbolech a hrdinech našel to své a vnímal právě to, co mu třeba v životě chybělo. Tímto se Jaroslav Foglar zapsal do srdcí dětí a mládeže nejvíce. Také proto je o jeho knihy stále tak velký zájem a díky novým a novým čtenářům duch Jaroslava Foglara žije dál.

 

Nejčtenější články