Close search

Hrůzné ženy historie: Královna, která vařila nepřátele zaživa

wikipedia.org Zdroj: wikipedia.org

Muži se prý rodí jako bojovníci, kteří mají ochraňovat ženy jakožto něžné pohlaví. V případě královny Ranavalony I., která vládla v 19. století na Madagaskaru, ale slovo něžná neplatilo. Jemná nebyla ani vzdáleně a v utrpení druhých si přímo libovala. Proto bývá často označována za nejkrutější ženu v dějinách lidstva.

Královna přišla na svět roku 1778. Tehdy nosila jméno Rabodoandrianampoinimerina. Nejdříve nepřemýšlela nad tím, že by ovládla celý Madagaskar. Byla manželkou krále Radamy I. a žila si v poklidu a luxusu. Král však v roce 1828 zemřel a trůn byl volný. Bylo nutno rychle jednat.

Ranavalona se zabarikádovala ve svém paláci a zabila každého, kdo se jí chtěl postavit na odpor. Likvidovala vojáky, soudce i kmenové stařešiny. Každý, kdo s ní nesouhlasil, musel zmizet. Neštítila se ani toho, že nechala pozabíjet část své rodiny. Vyhnala křesťany a pokrokové myslitele. Zastavila reformy školství, země se vrátila v čase. Ale Ranavalona byla spokojená.

Duševní poruchy

Trpěla zřejmě několika psychickými poruchami. Libovala si v mučení a trýznění vězňů. Za její vlády se v justičním systému praktikoval nezvyklý test viny. Podezřelý musel sníst jedovatý ořech. Pokud náhodou přežil, svědčilo to o tom, že je před zákonem čistý. Ranavalona I. také nechala veřejně vystavit hlavy zabitých francouzských vojáků, protože proti francouzským kolonialistům vedla úporný boj.

Nakonec se jí na odpor postavil její vlastní syn Radama II. Ten krutý odkaz své matky nectil a se spojenci přemýšlel, jak ji odstřihnout od moci. Svrhnout matku ale už nestihl. Ve věku třiaosmdesáti let si pro ni přišla smrt. Zemřela prý v klidu. Roku 1861 tak skončila její děsivá vláda a podmínky na Madagaskaru se pod vedením Radamy II. začaly lepšit.

Nejčtenější články