Close search

Dodnes z jeho činu mrazí: Jan Palach ožil na filmovém plátně a míří na televizní obrazovky

Facebook Zdroj: Facebook

Jeho čin mohl být svobodně a beztrestně připomínán až po listopadu 1989. V loňském roce natočil režisér Robert Sedláček film, který odkazuje na hrdinský čin dvacetiletého Jana Palacha, který se na protest proti okupaci Československa v lednu 1969 upálil. Česká televize tento snímek uvede 12. ledna, 50 let poté, co se šokující událost odehrála.

Účastnil se demonstrací

Jan Palach se účastnil politických diskuzí už jako student Vysoké školy ekonomické. Ačkoliv jeho snem bylo studium filosofie, pro velký počet uchazečů se na Filosofickou fakultu nedostal. Po začátku okupace ruskými vojsky v srpnu 1968 se v něm zájem o věci veřejné začal ještě více stupňovat. Pár dní po vpádu vojsk Varšavské smlouvy už psal ve svých rodných Všetatech nápisy proti okupaci.

V říjnu 1968 se mu podařilo nastoupit studium oboru filozofie. Jenže si ho moc dlouho neužil.  Národní shromáždění schválilo smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk na našem území a Jan Palach začal spřádat plány na osudný protest, který ho měl stát život.

Chtěl vyburcovat lid

Chtěl společnost probudit z letargie a upozornit na zlo, které v té době sužovalo Československo. Bouřil se především proti cenzuře a rozšiřování Zpráv, které vycházely od konce srpna 1968 jako tiskovina okupačních vojsk. Také žádal o odstoupení prosovětských politiků ze svých funkcí.

Osudný den

16. ledna přišel den, kdy chtěl na politické dění ještě více upozornit. Co následovalo poté, všichni víme, ale ve zkratce: Kolem půl třetí odpoledne se postavil pod Národní muzeum ke kašně, polil se benzinem a zapálil. Jeho činu přihlíželo několik svědků, Palach se rozeběhl k soše sv. Václava, poté upadl na silnici a kolemjdoucí se ho snažili svými kabáty uhasit. Palach byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech na následky popálenin, které měl na 85 % těla, zemřel.

Přišli jeho následovníci

Dodnes z toho mrazí. Jan Palach ale bohužel nebyl jediný, kdo chtěl svým upálením společnost vyburcovat k odporu. Hned den poté se v Plzni zapálil pětadvacetiletý dělník Josef Hlavatý, který svým zraněním také podlehl. 25. února se takto obětoval další mladík, Jan Zajíc. Zapálil se v domě na Václavském náměstí, ale zemřel dříve, než stačil vyjít na ulici a svým činem na sebe upozornit.

Očima režiséra 

Premiéra filmu Roberta Sedláčka Jan Palach se konala symbolicky v srpnu 2018. Jak sám režisér říká: „Setkání s Palachem pro mě bylo psychicky náročné, pořád mě straší v hlavě.“ Sedláček spolupracoval i s blízkými Jana Palacha - jeho bratrem a kamarády. Ze setkání s bratrem Jiřím Palachem prý režisér cítil pořad ještě bolest, čemuž se nelze divit.

Tento čin zanechal nejen ve společnosti hluboký šrám. Jeho blízcí byli a jsou poznamenáni na celý život. Jak tento čin narušil stabilitu všech jeho blízkých, především bratra a matky, kteří byli bezprostředně po jeho činu převezeni do psychiatrické léčebny, se režisér pokusil jemným způsobem do filmu zakomponovat.

 

Nejčtenější články