Close search

Vztah s puntičkářem je peklo! Víte, proč a jak s tím bojovat?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Ve vztahu se negativní vlastnosti člověka dvakrát násobí. Člověk trápí nejenom sebe, ale i svého partnera, zvláště v případě poruch osobnosti. Poruchy osobnosti se projevují vlastnostmi a chováním, které překračuje hranici normálního.

. Perfekcionismus v rozumné míře, smysl pro pořádek, morální zásady nebo dochvilnost mohou být výhodou ve vztahu i v životě. Nadměrný důraz na detail však činí člověka nesnesitelným.

Život s puntičkářem je peklo. Sám puntičkář přitom dle psychologů trpí úzkostmi, depresemi nebo poruchami v intimním životě. Perfekcionismus je jednou z klíčových známek anankastické poruchy osobnosti.

Řádný muž či řádná žena?

Psycholog Tomáš Novák ve své knize Manželství jako trvalý stres spojuje člověka trpícího anankastickou poruchou osobnosti s puntičkářstvím a přístupem: "Jsem řádný muž, žádný flink."

Puntičkáři však chybí velkorysost. Zaměřuje se na maličkosti, a pak mu uniká to podstatné. Charakterizují ho plány, pravidla, organizace, seznamy. Kvůli nepřiměřené snaze o perfektní pořádek nemá čas na přiměřené prožívání vztahů. Je příliš svázaný svými normami na to, aby dokázal ocenit spontánní radosti.

Puntičkáři chybí nadšení a vzrušení, neumí improvizovat. Prof. MUDr. Karel Chromý takového člověka popisuje jako chorobného pedanta. Psychoterapeutka Lucie Horníková hovoří o despotovi, který za standard považuje to, co je pro ostatní zbytečné a obtěžující. Nemusí se však jednat pouze o muže.

Také ženy mohou podlehnout touze po dokonalosti. Urputně se pak věnují svému tělu a vzhledu, případně domácnosti, kde vše musí být perfektní. Uniká jim přitom možnost cítit se spokojeně, protože naprosto dokonalé v dnešním světě není nic. Je to jen o úhlu pohledu.

Co s tím?

Přehnaný perfekcionismus je pod zástěrkou všech těch pravidel především obrovským strachem ze selhání. Poukazuje na negativní vztah k sobě samému, se kterým může pomoci psychoterapie.

JAK ZVLÁDNOUT PUNTIČKÁŘSTVÍ, PERFEKCIONISMUS ČI ANANKASTICKOU PORUCHU OSOBNOSTI NAJDETE V GALERII:

Literatura:

Novák, T. Manželství jako trvalý stres. Praha: Grada, 2010.

Zdroje:

https://www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2016/88/03.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=Fw2PYUTKTzo

http://zeny.e15.cz/clanek/laska-a-vztahy/perfekcionismus-bez-chybicky-ale-bez-zivota

Nejčtenější články