Close search

Proč se na sv. Martina peče husa a očekává sněhová nadílka?

pixabay Zdroj: pixabay

Svátek sv. Martina letos vychází na neděli, což je ideální příležitost k tomu, aby se celá rodina sešla u slavnostního menu, složeného z pečené husy, Svatomartinského vína a martinských rohlíků. Kde se vzala spojitost sv. Martina s husou a prvním sněhem?

Svátek svatého Martina slaví mnoho evropských zemí a po roce 1989 se pomalu začal připomínat tento komunistickou stranou potlačovaný svátek i u nás. K listopadovému svátku sv. Martina patří neodmyslitelně husí pečínka a otevírání mladých Svatomartinských vín. Se svátkem se pojí i lidová pranostika, jež predikuje první sněhovou nadílku právě k datumu 11.11. Kde se tyto tradice vlastně vzaly?

Husí hody

Původ spojitosti tradice husí pečínky se sv. Martinem můžeme najít ve dvou legendách. Ta první říká, že husy svatého Martina při bohoslužbě tolik rušily, že nyní každý rok pykají na svatomartinském pekáči. Druhá legenda praví, že se svatý Martin předtím, než byl zvolen biskupem, ukrýval v husníku, ale husy ho svým kdákáním prozradily, takže se nakonec Martin biskupem stát musel.

Ať už to bylo jakkoliv, pečená husa patřila k nejhlavnějším pokrmům tohoto svátku. V rozdělování masa na statcích dříve vládla přísná pravidla. Nejnižší sluha dostával křídlo, aby prý při práci lítal, vyšší sluha dostal stehno a zbytek pečínky si nechal hospodář. Kůže s husích nohou se dávala do střevíců pod nohy, aby se nepotily nebo mezi prsty, aby se netvořila kuří oka. (zdroj: české tradice)

Martinské rohlíky

Na svatého Martina se dodnes v různých regionech pečou tradiční martinské rohlíky. Jde o sladké pečivo zapletené do copu, sypané mákem nebo plněné povidly. Dříve s nimi dívky obdarovávaly své hochy anebo se darovaly odcházejícím čeledínům a děvečkám. Na den sv. Martina totiž vycházel konec služby, která se buď na další období prodlužovala nebo se vyplácela mzda.

Svatomartinské víno

K husím hodům patří neodmyslitelně i víno. První lahve mladého Svatomartinského vína se začnou otevírat tradičně 11.11. v 11 hodin a 11 minut. Letošní Svatomartinská vína budou podle všeho vynikající. Díky příznivému počasí se očekává kvalita, která se objevuje jednou za čtvrt století. Naposledy byla srovnatelná kvalita s tou letošní v roce 1992.

Dá se očekávat slabší obsah kyseliny a vyšší procento zbytkového cukru, jelikož odrůdy, které se používají na výrobu Svatomartinských vín (Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Portugalské modré, případně Svatovavřinecké) dosáhly vysokého stupně cukernatosti, odpovídající úrovně přívlastkových vín.

Sněhová nadílka

Naši předkové v dřívějších dobách věnovali počasí velkou pozornost. To, jaké bude počasí mělo podstatný vliv na úrodu a tudíž i na jejich život. Po čase vypozorovali různé skutečnosti, díky kterým se dalo předpokládat jaké rozmary si počasí vymyslí.

Přiřadili tak k různým datům lehce zapamatovatelné říkanky (pranostiky). Pranostiky se nedají vnímat jenom jako holé fráze, na mnoho z nich se můžeme spolehnout i v dnešní době. Právě na den, kdy se slaví svátek svatého Martina, nejčastěji přišly první sněhové vločky.

Co myslíte, přijede letos Martin na bílém koni? Zatím to zdaleka tak nevypadá, nicméně se necháme překvapit.

 

Nejčtenější články