Close search

Proč je důležité, aby byla těhotná žena v duševní pohodě a jakou roli hraje otec

pixabay Zdroj: pixabay

Už dávno je známé, že plod není pasivní, psychicky neaktivní. Dnes víme, že prenatální období lidského vývoje je obdobím nejen intenzivního fyzického růstu, ale i souvisejícího psychického vývoje. Je tedy velmi důležité, jak těhotná žena prožívá období těhotenství, zdali je v pohodě.

Plod dokáže cítit

Lidský plod dokáže cítit, samozřejmě ne tak promyšleně jako již hotový jedinec, ale na elementární úrovni cítí. Také dokáže vidět a slyšet, stejně tak má vyvinutou chuť a dokáže se učit. Z toho vyplývá, že to, co plod ucítí v děloze, ovlivní a formuje jeho postoje a očekávání vůči sobě samému.

Už v tomto období tedy může matka určit to, jestli se dítě bude vnímat jako šťastné, nebo smutné, jestli bude jednat agresivně, vyrovnaně, sebejistě, jestli bude mít nějaké úzkosti. To vše ovlivňuje již pobyt v matčině bříšku.

Matka a vliv na plod

Hlavním zdrojem toho, jak se bude dítě cítit, je tedy matka. Jakákoliv radost či starost však nemusí mít hned na dítě vliv. Důležité jsou trvalé a hlubší formy cítění. Velmi nežádoucí je trvalá úzkost nebo tíživá nejistota týkající se vlastního mateřství. To pak může zanechat na plodu dalekosáhlé důsledky. Na druhé straně, když bude žena prožívat šťastné chvíle, bude to mít na plod stejně pozitivní vliv a přispěje to k jeho zdravému citovému vývoji.

Role otce

Bez povšimnutí není ani role otce v průběhu těhotenství. Chování otce k matce a k nenarozenému plodu výrazně ovlivňuje úspěšnost těhotenství.

Není novinkou, že negativně ovlivňují plod látky obsažené v cigaretách, alkoholu a jiných drogách. Negativně se v prenatálním období podepíší, jak už bylo řečeno, špatné psychické stavy matky. Ve stavech zvýšeného vzrušení, např. stresu, dochází k narušení přirozené filtrace látek a k dítěti tak mohou proniknout vysoké koncentrace hormonů. Matky by měly v těhotenství hodně odpočívat, protože i únava se negativně podepisuje na plodu.

Emoce při nechtěném těhotenství

Nechtěné těhotenství se podle výzkumů také silně podepsalo na narozených dětech. Chlapci, jejichž matka prožívala strach z budoucnosti při nechtěném těhotenství, byli prchliví, nevyrovnaní, ve škole méně svědomití a dost často trpěli nadváhou. Měli také méně přátel a ve vztazích se více trápili, než aby prožívali radost.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu