Close search

Práce je důležitou součástí vztahu. A to partner opravdu nemusí být kolega!

Pixabay Zdroj: Pixabay

Často se mluví o tom, že by partneři rozhodně měli oddělovat pracovní a soukromý život. Pokud se ale mezi sebou nebudou dělit o své starosti i obavy, které pramení z práce, může to jejich vzájemnému vztahu také uškodit. O práci by pár měl spolu mluvit. Jaká témata by měl ale řešit?

Nosit si takzvaně práci domů může poškodit i to nejpevnější pouto. Tato myšlenka ale často upozorňuje pouze na vybíjení negativních emocí v kruhu rodiny, která za vaše starosti v práci nemůže. Aby vám partner a vaší blízcí rozuměli, musíte vysvětlit, co vás trápí. Proto je důležité o problémech i úspěších v práci mluvit i doma.

Kariérní uspokojení

I když máte pocit, že svého partnera dobře znáte, v otázce kariéry se vždy bude vyskytovat mnoho neznámých, o kterých se bez partnerovy důvěry a ochoty sdílet jednoduše nedozvíte. Vaše polovička musí mít pocit, že se vám může svěřit s jakýmkoli problémem. Zkuste spolu mluvit o tom, jaké kariérní uspokojení vám práce přináší a zda je něco, čím byste si mohli navzájem pomoci.

Úspěch v zaměstnání samozřejmě z větší části leží na bedrech vašeho partnera, přesto velmi pomůže, když si navzájem budete poskytovat podporu a nebudete vystaveni pocitům a nátlaku, že musíte do nenáviděné práce.

Čas na společné chvíle

Komunikace je základem pevného vztahu. Ať už se jedná o zařízení chodu domácnosti nebo řešení rodinných problémů, mluvit s partnerem musíte. Avšak v dnešní hektické době a při velkém pracovním vytížení je neméně důležité si najít čas na komunikaci.

Zkuste se s partnerem domluvit na konkrétních dnech i přibližném čase, kdy si spolu sednete a budete mluvit. Dejte si záležet, abyste tyto společné chvíle trávili pravidelně a dělili se o své naděje i starosti. Při podobné komunikaci se v žádném případě nevyhýbejte tématu zaměstnání. Vaše práce tvoří velkou část vašeho života a pokud si veškerý stres budete hromadit v sobě, může se později odrazit na všem vztahu.

Krizové situace

Každá profese a průmyslová odvětví mají své vzlety a pády. To, v jaké fázi se právě nachází společnost vašeho partnera, a tím pádem i vaše polovička, vám rozhodně nesmí uniknout. Zkuste se svým partnerem komunikovat ohledně problémů v jeho pracovním odvětví, vnějších stresových faktorech a také o tom, jak si rozumí se svým šéfem nebo podřízenými. Oba partneři by měli být v obraze, s čím se ten druhý může v následujících týdnech potýkat.

Hlavně se odpojit

V dnešní době je možné pracovat z jakékoli části světa, stačí jen, aby v daném místě bylo připojení k internetu. Na jednu stranu tento technologický rozvoj přináší neuvěřitelné výhody. Na druhou stranu může společnost mít pocit, že zaměstnanec by měl pracovat neustále. Podobný požadavek může samozřejmě přinášet problémy do vztahu a je důležité, aby si na sebe partneři našli čas. Na jednu stranu tedy rozhodně o své práci, kariéře a starostech ve společnosti mluvit musíte, na druhou stranu si na sebe také potřebujete udělat čas. Važte si společných chvil a během večeře nebo procházky odložte telefony i pracovní povinnosti a mluvte se svým partnerem.

Jak s partnerem mluvit o práci? Jak práce ovlivňuje vztah? Odpovědi dává FOTOGALERIE.

Nejčtenější články