Close search

Pozor na záněty a poškození očí! Největší pasti korekčních čoček

pixabay Zdroj: pixabay

Lidí s očními vadami je mnoho. Někteří svůj problém řeší korekčními pomůckami - brýlemi nebo čočkami. Čočky jsou zajisté pohodlnější na nošení, jsou skvěle využitelné při sportech nebo v létě, když chceme nosit hezké sluneční brýle. Je ale také řada nevýhod, se kterými se nositelé kontaktních čoček setkávají. Jaká největší rizika jsou s čočkami spojována?

Aby vám kontaktní čočky dobře sloužily, musíte je pravidelně desinfikovat. Už tato skutečnost spoustu lidí od jejich nošení odradí. Pokud se nedodržují zásady čištění, můžete si zanést do oka infekci nebo mechanicky poškodit rohovku. Proto se kontaktní čočky nedoporučují starým pacientům a malým dětem.

Infekce - Mezi největší rizika nošení kontaktních čoček je již zmíněná infekce. Ta může vzniknout z nedostatečné péče o kontaktní čočku nebo pouzdro. Pozor byste si měli dát na prošlé desinfekční roztoky a čočky. Při nemoci včetně rýmy by se čočky vůbec neměly nosit. Organismus je oslabený a může tak dojít k snadnějšímu zanesení infekce do oka. Zánět je nejčastěji způsoben usazeninami na čočce.

Mechanické poškození rohovky - To vzniká při nešetrné manipulaci s čočkou, vlivem cizího tělesa. Ani to nemusíte tušit, ale můžete mít škráblou rohovku, např. od řasenky, potom stačí nedbalá desinfekce čočky a problém je na světě. Dojde k narušení povrchových buněk epitelu rohovky nebo spojivky. Projevuje se slzením a bolestí.

Metabolické poškození - dochází k otoku rohovky, poškozením rohovkového endotelu. Může dojít hypoxii (metabolická porucha, při němž dochází k nedostatečnému okysličování rohovky, jelikož jako jediná část v těle není okysličovaná krví, ale vzduchem) nebo k syndromu těsné čočky.

Alergické a toxické poškození - nejčastěji jde o reakci na jednotlivé látky, které se používají k desinfekci.

Lidé, kteří nosí čočky se také mohou setkat riziky jako je:

- Syndrom suchého oka: Jedná se o častou komplikaci při nošení čoček. Dochází k nadměrnému odpařování slz, mezi časté příčiny patří porucha slzného filmu, nedostatečně vlhké až suché prostředí, nízká frekvence mrkání. Projevem je suché oko, pocit cizího tělesa v oku, tlak, pálení, zvýšená produkce slz.

- Neovaskularizace: Jelikož kontaktní čočky brání přívodu kyslíku k rohovce, tělo to kompenzuje vytvářením krevních cév na rohovce. Ty ji mohou zcela zakrýt a v návaznosti na to může docházet k častému výskytu zánětů nebo trvalému poškození rohovky. Tento problém se může formovat několik let a může se projevit jako nepříjemné zarudnutí očí.

Edém (otok) rohovky: Příčinou bývá nedostatečný přísun kyslíku. Může se projevovat rozmazaným viděním.

 

Nejčtenější články